Güzel Şahin’i arkadaşları anlattı: Tüm kayıpların annesiydi

0
181

Yaşamını yitiren Cumartesi İnsanlarından Güzel Şahin’i mücadele arkadaşları, “Herkese yoldaştı. Nerede bir eylem varsa Güzel anne oradaydı. Tüm kayıpların annesiydi” sözleriyle anlattı.
Kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin cezalandırılması için Cumartesi Anneleri’nin 1995 yılından bu yana Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları oturma eylemine destek veren Cumartesi İnsanlarından Güzel Şahin’i, mücadele arkadaşları anlattı. Şahin’in “O sıkılı yumruğu hafızalarımızdan gitmeyecek” diyen İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Sesi de yumruğu gibiydi. Bize seslenirken hep ‘güzelim’ derdi. Sesiyle sözüyle okşardı bizi” dedi.

Şahin’in sesi ile mücadele hissinin kendisinde uyandığını belirten Yoleri, “Çeyrek asır beraber geçirdik. Bir insan hakları savunucusu olarak kendini uzun yıllar var etti. Bir devrimciydi. İnsan Hakları Derneği’nde herkesi kucaklayan yapısıyla gönülden bağlıydı. Bizim toplantı çağrılarımıza ilk gelen annelerdendi. Her defasında bir bakıyoruz, Güzel anne yanında bir anneyle kol kola gelirlerdi” dedi.

‘HERKESE YOLDAŞTI’

12 Eylül anneleriyle ilgili Şahin ile yapılan röportajı hatırlatan Yoleri, Şahin’in “Faşizmin ne zaman ne yapacağı belli olmaz, onun için her zaman bir arada olmalıyız” dediğini kaydetti. Büyük bir kayıp yaşadıklarını vurgulayan Yoleri, Şahin ile bir anısını şöyle anlattı: “O herkese yoldaştı. Çok büyük bir kayıp. İnsanlar özellikle vefatından sonra sorular sordular. ‘Hangi kaybın annesi?’ Bizde ‘kayıp yakını değil’ dedik. İnsanlar başta anlayamadılar. Yaşı ile ilgili sorular vardı ben yaşını 25 yıldır bir aradayız ama bilemedim. Sonra 74 olduğunu öğrendik. Yaşına rağmen genç bir ruha sahipti. İHD’nin kuruluşunda emek veren annelerden biri idi. Her zaman ‘İnsan Hakları Derneği bizimdir’ derdi. Üyelerimizin derneğe verdiği bir aidat oluyor. Anneler o yıllık aidatı Ocak ayında gelir öderler. Biz onlara genellikle deriz ki ‘Çalışan arkadaşlar bile bu kadar hassas davranmıyor daha sonra ödeyin’ dediğimizde hep bize kızıp ‘Biz burayı ne zorluklarla yaptık. Kim o hassas davranmayanlar?’ diyerek bizi paylarlar. Aylardan yine Ocak’tı. Güzel anne aidatını ödemeye geldi. ‘Aidatımı ödeyeceğim’ dedi. Ayağında terlik var. Dışarıda kar, fırtına var. ‘Git sonra ödersin acelen ne? Ayağına ayakkabı al böyle dolaşılmaz’ dedim. Zorla o aidatı bana ödedi. ‘Böyle yaparsak buraya kim sahip çıkacak’ dedi. Güzel anne bunun en bariz örneklerinden biriydi. Güzel anneyi kaybedince sanki o kuşağın son temsilcisi olduğu hissine kapılıyorum. Sanki hiç aramızdan ayrılmayacaktı. Sanki hiç ölmeyecek gibi hissetmişiz. Bir gün evvel mitinge, ertesi gün bir yoldaşının cenazesine gitti. Aslında ölmek istediği gibi yaşamını yitirdi. Hiçbir zaman yatakta ölmek istemezdi. Belki hastalandığını bile fark etmedi. Yoldaşını uğurlarken yaşamını yitirdi.”

‘NEREDE EYLEM GÜZEL ANNE ORADA’

Cumartesi insanlarından Maside Ocak da, 22 yıl boyunca Galatasaray Meydanı’nda bir arada oldukları Şahin’in sadece mücadele arkadaşı değil her şeyi olduğunu söyledi. “Biz Galatasaray’ın eskiden çocuklarıydık onların elinde büyüdük” diyen Ocak, Şahin’in tüm kayıpların annesi olduğunu aktardı. Nerede bir eylem varsa Şahin’in orada olduğunu ifade eden Ocak, “Galatasaray’ın kayıp yakınları olarak Güzel anneyi unutmayacağız. Onun sevgisini, onun ışığını dağıtacağız” dedi.

MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here