‘Güzelliğini direnişten alan’ işçiler

‘Güzelliğini direnişten alan’ Avon işçileri eylemde: Rujunu sil sesini yükselt diyerek sokaktaydı.. 

Kozmetik şirketi Avon’un Gebze’deki deposunda işten atıldıktan sonra direnişe geçen kadın işçiler, sendikal faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle kovulduklarını yalanlayan şirkete yanıt verdi: “Tebrikler AVON-Türkiye, bizi güçlendirdin.”
Avon Türkiye’nin Gebze’deki deposunda çalışan sekiz kadın işçi, sendikal faaliyet yürüttükleri gerekçe gösterilerek işten çıkarılmalarının ardından dün depo önünde talepleri kabul edilene kadar direnişe geçme kararı almıştı. İşçiler, sosyal medya üzerinden ‘#1AmaçİçinGüzellik’, ‘#AvonDirenişte’, ‘#RujunuSilSesiniYükselt’ etiketleriyle de kampanya yapmaya başlamıştı.

İşçilerin taleplerinin anlatıldığı videoda, şirketin kadınlara yönelik politikaları da ti’ye alınıyordu.

Avon depoda 10 yıldır çalışan, bundan önce iki kez performans ödülü alan Eylem Görgü, sendikaya üye olmasının ardından işten atıldığını belirterek, “Sendikaya üye olmak yasal hakkımız olmasına rağmen faaliyetlerimiz gerekçe gösterilerek işimize son verdiler. Kadınların kardeşliğinden bahseden AVON, bu işçilerin dayanışmasının ve örgütlenmesinin maliyetine asla katlanmak istemiyor. Çünkü kadınların güçlenmesi, haklarını talep etmesi, sendikalaşması ve güvenceli işler talep etmesi demek. Avon güçlü kadınlar istemiyor” demişti.

Sendikadan Avon’un savunmasına: Karnımız tok

avon iscileri3Avon yönetimiyse, yazılı bir açıklamayla işçilerin sendika üyesi olmaları nedeniyle işten atıldığını ‘yalanlayarak’ işçilerin ‘birbirinden farklı ve münferit sebeplerle’ işten çıkarıldığını savunup işçilere uzun yıllar sürdüğü bilinen iş mahkemesinde dava açma yolunu göstermişti.

Kadın işçilerin bugünkü bekleyişi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun ziyaretiyle devam etti.

Sekiz işçinin üye oldukları gerekçesiyle işten atıldıkları Depo, Antrepo, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı İşçileri Sendikası’ndan (DGD-SEN) Avon’un açıklamasına yanıt geldi.

Sendika, şirketin açıklamasını ”zarif’ görünümlü, bir o kadar da yukarıdan ve ‘çok bilmiş“ olarak nitelendirerek, üç maddede Avon’un iddialarına itirazlarını sıraladı.

DGD-SEN, Avon’un işten çıkardığı işçiler arasında ‘en iyi çalışan’ ödülü alan işçiler olduğunu hatırlatarak, “İşten çıkarmanın arkasında performans, işyeri kuralları gibi çeşitli nedenler sayılmış. Sendikalaşarak anayasal haklarını kullanan işçileri bu nedenle işten attığını söyleyen bir sermaye kuruluşuna henüz rastlanmış değildir zaten” dedi.

Avon’un işçilerin hukuki yollara başvurabileceği hatırlatmasına da “Bu konuda hukuki tavsiye alacağımız en son merci AVON’dur” yanıtını veren sendika şöyle devam etti: “Üstelik bu hatırlatmanın arkasında çok açık bir ‘Uğraşın durun’ mantığı vardır. Zira işçileri aylarca mahkeme kapılarında masraflar, duruşmalar, tanıklıklar ile uğraştırmak işverenlerin tipik yıldırma stratejisidir.”

avon iscileri1Şirketin işçi sağlığı ve güvenliği yönünde iyileştirmeler yapıldığı savunmasına da itiraz eden sendika, Avon’un ayakta çalışanların mesai saatlerinde ve çalışma koşullarında yapıldığı söylenen iyileştirmelerin ne olduğunu açıklamasını istedi.

Sendika, Avon’un açıklamasının ‘imaj kurtarma’ kaygısıyla yapıldığını ve buna ‘karınlarının tok olduğu’nu belirtip, “Tebrikler AVON-Türkiye. Bizi güçlendirdin” dedi.

EN SON EKLENENLER