Habibler Cemevi saldırısını protesto eden Alevi Kurumları: “Dönen Dönsün Biz Dönmeyiz Yolumuzdan!”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul Sultangazi’deki Habibler Cemevi’ne yönelik dün akşam gerçekleştirilen saldırının ardından bugün cemevi önünde bir araya gelen Alevi kurum yöneticileri, siyasiler ve mahalle halkı saldırıya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Kurumlarına yönelik ilk saldırı olmadığını ifade eden cemevi yönetimi, “Tüm saldırılara rağmen kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Sultangazi’deki Habibler Cemevi’ne dün akşam saat 18.00 sıralarında kimliği belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından saldırı düzenlenmiş, cemevinin camı taşla kırılarak içerisinde ateş bulunan plastik yoğurt kovası içeri atılmaya çalışılmıştı. Olay yerinde çıkan küçük çaplı yangın ise cemevi görevlileri tarafından söndürülmüştü.

Saldırıya ilişkin basın açıklaması yapmak üzere Habibler Cemevi önünde bir araya gelen Alevi Kurumları, bu saldırının ilk olmadığını belirterek; ibadethanelerini sahiplenme çağrısında bulundu.

Alevi Kurumları adına basın açıklamasını okuyan Habibler Cemevi Başkanı Orhan Satılmış, 5 gün içerisinde ikinci kez saldırıya uğradıklarını söyledi ve şöyle konuştu:

“İlkinde cem salonumuzun penceresi kırılarak içerisi yakılmak istendi. Başaramayınca 9 Kasım 2017 tarihinde bir cem gününde ibadethanemizin penceresi tekrardan kırılarak, ikinci kez yakılmaya çalışıldı. İlkini biz bir karışıklığa neden olmamak için kendi içimizde çözmeye çalıştık ama gördük ki, bu saldırı planlı ve programlı yapılıyor.”

Saldırılar karşısında tüm halkı cemevlerini sahiplenmeye çağıran Satılmış, “Tüm saldırılara rağmen mahallemizde yaşayan halklar olarak kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bu saldırıyı yapanlar bilsinler ki; baskılar ve katliam girişimleri bizim inancımızı yaşamamızı ve yaşatmamızı asla engelleyemez. Biz Pir Sultan’ın ‘Dönen dönsün biz dönmeyiz’ şiarıyla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Güzelgül: “Siyasi İslam şiddete zemin hazırlamaktadır”

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül ise Türkiye’nin hayal edemeyecekleri düzeyde karanlık bir dönemden geçtiğini söyleyerek; “Bu süreç dipsiz bir kuyuya dönüşmüştür. Siyasi İslam her alanı ele geçirerek, bu şiddete zemin hazırlamaktadır. AİHM cemevlerinin yasal bir statüye kavuşması yönünde karar verdi. Ama Ebu Süfyan zihniyetiyle yönetilen bu ülke, cemevlerine yasal statü vermeyerek şiddete ve cihada yer açan bir idare yoluna gitmiştir. Bunu akıllarına iyice yerleştirsinler; Alevilik vardır ve haktır. İbadetleri cem, ibadet yerleri de cemevleridir. Ne kadar zulüm etseler de bizi bu yoldan vazgeçiremezler, korkutamazlar ve yıldıramazlar. Bu şiddeti nefretle kınıyoruz” diye konuştu.

Birgün

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR