Hak İnisiyatifi: Zırhlı araçların keyfi kullanımı ölüme yol açıyor

Post date:

Author:

Category:

Son dönemde Kürt kentlerinde onlarca sivilin yaşamına mal olan zırhlı araçlarla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Hak İnisiyatifi, ölümlerin temel nedeninin kolluk kuvvetlerine bu araçları süratli, tedbirsiz ve dikkatsizliği de aşacak bir şekilde kullanma keyfiyeti sağlanması olduğunu vurguladı.

Diyarbakır Hak İnisiyatifi, son günlerde Kürt kentlerinde zırhlı araçların neden olduğu ölümlere ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Zırhlı araçların yaşam hakkına karşı ciddi bir tehdit oluşturduğu vurgulanan açıklamada, “Başladığı günden beri yüksek sesle karşı çıktığımız çatışma süreciyle birlikte kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan zırhlı araçlar şehir merkezlerinde ve dar yollarda sıklıkla kullanılmakta ve yaşam hakkı, seyahat hürriyeti ile mülkiyet hakkı gibi çok ciddi hak ve özgürlükleri kısıtlamakta ve ihlal etmektedir. Son bir yılda Diyarbekir başta olmak üzere Kürdistan’ın birçok ilinde tamamen sivil olan vatandaşlar zırhlı araçların çarpması sonucu yaşamını yitirmekte ve yaralanmaktadır” denildi.

2 YILDA 22 ÖLÜM

Son yıllarda çok sayıda sivilin zırhlı araçlarca katledildiğine işaret edilen açıklamada, ölümle sonuçlanan vakalar şöyle sıralandı: “Çatışmaların başlamasıyla birlikte zırhlı araçların çarpması sonucu meydana gelen yaşam hakkı ihlalleri 2016 yılında; 27 Nisan Diyarbekir ilinde Hatun Elhuman (55), 7 Haziran Şırnak ilinde Bünyamin Bayram (6), 6 Eylül Dersim ilinde Naciye Özdemir (71), 24 Ekim Şırnak ilinde Hakan Sarak (5) ile birlikte toplam 4 kişi yaşamını yitirmiştir. 2017 yılında ise şu zamana kadar 9 Şubat Mardin ilinde Berfin Dilek (7), 18 Nisan Van ilinde Sami Uçan ve 8 sivil, 4 Mayıs Şırnak ilinde Muhammed (7) ve Furkan (6) kardeşler, 14 Haziran Diyarbekir ilinde Pakize Hazar (85), 20 Haziran yine Diyarbekir Lice karayolu üzerinde zırhlı kolluk kuvveti aracının sivil bir araca çarpması sonucunda 5 sivil olmak üzere toplam 18 kişi yaşamını yitirmiştir. Bu yaşananlar haricinde, teknik arıza diye açıklanan ateş sonucu ve panzerlerin karıştığı kazalar neticesinde de çok sayıda insan yaşamını yitirmiştir.”

‘KOLLUK KUVVETLERİ KEYFİ KULLANIYOR’

Son olarak Bitlis’in Hizan ilçesinde bir polis aracının 5 yaşındaki M.O’ya çarptığı olayın yaşandığı belirtilen açıklamada, “Bu tür vakaların meydana gelmesinde şüphesiz çatışmalı ortamın kolluk kuvvetlerinde yarattığı rehavet ve serbest hareket etme güdüsünün önemli bir etkisi vardır. Nitekim kullanılan araçların tonajlarının çok yüksek ve zırhlı olması da kolluk kuvvetlerine bu araçları süratli, tedbirsiz ve dikkatsizliği de aşacak bir şekilde kullanma keyfiyeti sağlayabilmektedir. Bir daha gerçekleşebileceğinden endişeli olduğumuz bu kazalarda kolluk kuvvetlerinin, taksiri aşan yoğunlukta bir hareket etme duygusu içerisinde oldukları hem bölge halkını hem de bizleri tedirgin etmektedir. Toplum vicdanının asgari düzeyde rahatlaması ve adaletin sağlanması için İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve adli soruşturma makamlarının bu konuda etkili ve işlevsel soruşturma yapması ve kolluk kuvvetlerine karşı cezasızlık anlayışını ortadan kaldıracak adımlar atması gerekmektedir. Hak İnisiyatifi olarak yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor ve yaralılara geçmiş olsun diyoruz. Bu tür vakaların yaşanmasında çatışmalı sürecin en büyük müsebbip olduğunu belirtiyor, çatışmaların bir an önce durdurulması çağrımızı yineliyoruz. Yeni yaşam hakkı ihlallerinden endişe duyarak bu konuda tedbirlerin alınması gerektiğini vurguluyor, yürütülen ve yürütülecek olan soruşturmaların adil bir şekilde ilerlemesini ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR