Hakkari’ye ekonomik ambargo: Esnafın yüzde 80’i icralık… İşsizlik oranı yüzde 90

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hükümetin her seçim sürecinde yatırım sözü verdiği Colemerg’te (Hakkari) esnafın yüzde 80’i icralık oldu. İşsizlik oranının yüzde 90’a çıktığı kentin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Akboğa, hükümete ‘verdiğin sözlerini tut’ çağrısı yaptı

Siyasi iktidarın her seçim öncesi “yatırım” sözü verdiği kentlerden olan Colemerg’te (Hakkari), son 1 yıl içinde esnafın yüzde 80’i icralık oldu. Onlarca işyerinin kapatıldığı, işsizlik oranının günden güne biraz daha arttığı kentte, son bir yıl içinde sadece 5 işyeri açıldı. Hükümet yetkililerinin her seçim öncesi kente gelerek yatırım sözü verdiğini ancak hiçbir sözün yerine getirilmediğini belirten Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Akboğa Mezopotamya Ajansı’na (MA), bölgeye yapılacağı sözü verilen fabrikaların da sözde kaldığını söyledi.

‘Verilen sözler hayal kırıklığı yarattı’

Colemerg’in çok genç bir nüfusa sahip olduğunu ve işsizlik oranının yüzde 90’lara vardığını belirten Akboğa “Hakkari’ye gelen her bakan ve yetkili söz vererek buraya fabrikaların kurulacağı ve işsizliğin bitirileceği konusunda sözler verdi. Ama maalesef üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen bu sözlerin hiç birisi yerine getirilmedi. Hepimiz umutlandık. Ama maalesef hiçbir söz ya da vaat yerine getirilmedi ve hayal kırıklığına uğradık” dedi.

‘Esnafların yüzde 80’i icralık’

Yaşanan ekonomik krizin esnafı çok zor durumlarda bıraktığını ve birçok esnafın aldığı krediyi ödeyemediği için icralık olduğunu söyleyen Akboğa, “kentte bulanan esnafların yüzde 80’inin icralık olduğunu ve işyerini kapatmak zorunda kaldığını” belirtti. Son bir yıl içerisinde kentte sadece 5 işyerinin açıldığını paylaşan Akboğa, “halkın sorunlarına bir çözüm üretilmesi gerektiğini” ifade etti.

Son olarak hükümetin verilen sözleri yerine getirmesi çağrısı yapan Akboğa “Buradan devlete çağrımız verilen sözlerin yerine getirilmesidir. İlk olarak buradaki bu kadar genç işsiz oranının düşürülmesi ve kentin ekonomik olarak güçlenmesinin sağlanmasını bekliyoruz. Bunun için başta vaatler yerine getirilmeli ve sınır kapılarının ticarete açılması için acil adımlar atılmalıdır” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR