Hakları için 115 gündür açlık grevini sürdüren Nedim Öztürk, 45 kiloya düştü

PİRHA-Sincan 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 115 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Nedim Öztürk’ün kardeşi Meral Halisdemir, ağabeyinin 64 kilodan 45 kiloya düştüğünü, durumunun riskli olduğunu söyledi. Halisdemir, “Devlet kendisine muhalif kim varsa ortadan kaldırıp kendi istediği gibi bir ülke yaratmak istiyor ama bu memleket bizim sadece AKP’nin tekelinde olan bir memleket değil” dedi.

Sincan 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Nedim Öztürk’ün, başka cezaevine sevk talebi ile hak ihlallerine karşı 24 Nisan’da başlattığı süresiz açlık grevi eylemi, 115’inci gününde devam ediyor.

Meral Halisdemir, ağabeyi Nedim Öztürk’ün durumuna ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“AĞABEYİM KEYFİ SÜRGÜNLERİN DURDURULMASINI İSTİYOR”

Nedim Öztürk’ün 2006 yılından beri cezaevinde olduğunu söyleyen Meral Halisdemir, “2016 yılındaki sözde darbe girişiminin ardından infazı yakıldı ve cezasının tamamını yattı. Daha önce Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde kaldı cezaevlerindeki sürgünler başladıktan sonra Burhaniye T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. 4 Haziran’da tahliye olması gerekirken annem arandı ve ‘oğlunuz Sincan Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sürgün edildi’ dendi. Tekirdağ Cezaevi’nde iki gardiyan ağabeyimi dövüyor ağabeyim de karşılık veriyor, daha sonra da iki gardiyanın açtığı davadan dolayı 17 ay ceza aldı. 4 Haziran’da siyasi davasının bittiği noktada bu cezayı ağabeyimi tahliye etmemek adına  yürürlüğe soktular” diye belirtti.

Halisdemir şöyle devam etti:

“Ağabeyim adli bir davadan yattığı için yüksek güvenlikli bir cezaevinde olmaması gerekiyor. Ağabeyim taleplerini milletvekillerine ve Adalet Bakanlığına bildiriyor ama bir gelişme olmamasından dolayı süresiz açlık grevine başladı. Ağabeyim, ‘ben süreli bir hükümlüyüm, yüksek güvenlikli bir cezaevinde olmamam gerekiyor’ diyor ve şartları daha normal olan cezaevine göndermelerini istiyor, keyfi sürgünlerin durdurulmasını ve cezaevi şartlarının iyileştirilmesini istiyor.”

“ARTIK RİSKLİ BİR SÜREÇTEYİZ”

10 Ağustos’ta ağabeyini ziyarete gittiğinde 64 kilodan 45 kiloya düştüğünü belirten Halisdemir, “Aşırıcı derece zayıflamıştı. Omuzlarında ve bacağında uyuşmalar başlamış, görmesinde problemler vardı, idrarından kan geldiğini söyledi. Açlık grevinde 115. gün ve artık riskli bir süreçteyiz. o yüzden bir an önce bir şeylerin yapılmasını istiyoruz. İstenilen talepler çok zor talepler değil. Tacizciler ve tecavüzcüler iyi hal indirimiyle şartlı tahliye ediliyorsa, sadece düşündüklerinden kaynaklı şu anda zindanlarda ölüme terk edilen insanlar niye şartlı tahliye kanunlarından yararlanamıyorlar? Bu noktada biz tabi ki kaderimize razı değiliz ve yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz. Biz Nedim Öztürk’ü onlara teslim etmeyeceğiz. Devlet kendisine muhalif kim varsa ortadan kaldırıp kendi istediği gibi bir ülke yaratmak istiyor ama bu memleket bizim, sadece AKP’nin tekelinde olan bir memleket değil” diye konuştu.

Cihan BERK/ELAZIĞ

EN SON EKLENENLER