Halep St. Petersburg’ta satılmış!

Post date:

Author:

Category:

Rusya Devlet Başkanı Putin, Halep’in rejime bırakılması ve tahliyesi konusunda Erdoğan ile Ağustos ayında anlaştıklarını söyledi. Putin, ‘St. Petersburg’u ziyaret ettiğinde Türkiye Cumhurbaşkanı ile anlaşmıştık’ dedi

Doğu Halep’teki silahlı gruplar ile sivillerin tahliyesi kısmi bir duraksama yaşadı. Tahliyelerin durdurulduğunu açıklayan Suriye rejimi, El Nusra (Fetih El Şam) ile Suriye Ulusal Koalisyonu’na (SUK) bağlı grupların tahliye anlaşmasının koşullarını ihlal ettiğini gerekçe gösterdi.

Geçici duraksama

Suriye Devlet Televizyonu’na konuşan Suriyeli bir yetkili, tahliye sürecinde “engellemeler” yaşandığını söyledi. Yetkili, silahlı grupların tahliye sırasında ellerindeki tutsakları da beraberlerinde götürmek istediğini ve bunun da varılan anlaşmaya aykırı olduğunu dile getirdi. Ancak, tahliyelerin durdurulmasının “geçici olduğu” ve yeniden başlayacağı belirtiliyor.

6 bin kişi tahliye edildi

Rusya Savunma Bakanlığı, 6 binden fazla kişinin tahliye edildiğini ve bunların 3 bin kadarının savaşçı olduğunu açıkladı. Bakanlık, 6 binden fazla kişinin tahliye edildiğini ve bunların 3 bin kadarının silahlı kişiler, 300’ünün de yaralı olduğunu açıkladı. Türkiye’nin resmi ajansı Anadolu Ajansı (AA) ise Îdlib’e ulaşan kişi sayısının 7 bin 500 olduğunu aktardı.

Yarı yolda bırakılmışlardı

Perşembe günü başlayan tahliyeler “sıkıntılı” başlamıştı. Yola çıkan ilk konvoyun ateş açılması nedeniyle geri döndüğü bildirilmişti. Türk medyası, İran ve ona bağlı milis birliklerin tahliyeyi engellediğini öne sürmüştü. Halep’te silahlı grupların yaşadığı hezimet, Türkiye’nin Rusya ile anlaşmasından sonra onları yarı yolda bırakmasının ardından yaşandı. Türkiye, “Fırat Kalkanı”na hava sahasının açılması karşılığında Halep’e desteği çekti ve tahliyeler için silahlı gruplara baskı yapmaya başladı.

Meğer Ağustos’ta satmış!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Erdoğan’ın özür diledikten sonra 9 Ağustos’ta gittiği St. Petersburg’ta silahlı grupları Halep’ten çekme sözü verdiğini söyledi. Rus resmi ajansı Sputnik’in haberine göre Asya gezisinde konuşan Putin, şunları söyledi: “Halep’te tam olarak üzerinde anlaştığımız şeyler oluyor. Bunlar konusunda, St. Petersburg’u ziyaret ettiğinde Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) ile anlaşmıştık. O zaman Türkiye’nin, sivillerin hayatının korunması için Halep’te silah bırakmaya hazır olacak militanların çıkarılması için gereken tüm yardımı göstereceği konusunda anlaşmıştık.” St. Petersburg görüşmesi 24 Kasım 2015 tarihinde Rus uçağının düşürülmesinden sonra Erdoğan ile Putin arasında yapılan ilk görüşmeydi.

Suskunluğun nedeni…

Bu açıklamayla Halep’teki katliama rağmen neden Putin ile Rusya’nın adını anmadığı ve AKP endeksli cemaatlerin de neden son dakikaya kadar Rusya aleyhinde protesto yapmadıkları da ortaya çıkmış oldu. Daha önce “Rusya’nın Suriye’de ne işi var?” diyen Erdoğan, 9 Ağustos’ta St. Petersburg’ta görüştükten sonra Rus haber ajansı Tass ve Rossiya 24’e verdiği demeçte “Şunu çok açık, net söylemem lazım, Suriye’ye barışı getirme noktasında artık en önemli aktör birinci derece Rusya Federasyonu’dur” demişti.

Enkazdan fiili tampon!

Türkiye tahliye edilen silahlı grupları “Fırat Kalkanı” operasyonuna dahil etmeye çalışıyor. Türkiye’nin bundan sonraki hamlesinin Hatay’ın karşısındaki Îdlib ile Dîlok’un (Antep) karşısındaki Ezaz, Cerablûs ve Bab bölgelerinde kamplar kurmak ve bu kampları Birleşmiş Milletler (BM) güvencesine almak olduğu belirtiliyor. Böylece Efrîn ile Kobanê’nin birleşmesinin önüne geçilmek isteniyor.

Yeni görüşmeler Astana’da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suriye görüşmelerini Kazakistan’ın başkenti Astana’da sürdürülmesini önereceklerini belirterek, Suriye’deki silahlı gruplarla Türkiye aracılığıyla görüştüklerini söyledi. Putin, “Suriye’de bundan sonraki hedef ülke çapında ateşkes” dedi.

Erdoğan’ın yoğun trafiği!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Halep’in tahliyesi konusunda ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştüğünü söyledi. Erdoğan, mülteciler için “Türkiye ve Suriye’de konut yapacaklarını” söyledi.

‘Suriye’de güvenli bölge kuracağım’

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump, Suriye’de “güvenli bölge” kurmayı planladıklarını söyledi. “Suriye’de olan bitenin çok üzücü olduğunu” söyleyen Trump, güvenli bölgenin bir kısmının Körfez ülkelerinden gelen parayla kurulacağını belirtti.

HALEP

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR