HALEP’TE ÇEMBER DARALIYOR

Post date:

Author:

Category:

Suriye rejiminin havadan ve karadan başlattığı operasyon sonrası doğu Halep’te Suriye Ulusal Koalisyonu’na (SUK) bağlı gruplar zor günler yaşıyor. 19 gündür devam eden çatışmalar sonrası El Nusra (Fetih El Şam) öncülüğündeki SUK çeteleri ellerindeki bölgelerin yüzde 60’ını kaybetti.

Çekilmeye devam

Silahlı gruplar dün de doğu Halep’in Karam Tarrab, Cezmeti, Halvaniye semtleri ile Tarık El Bab semtinin büyük bir bölümünden çekilmek zorunda kaldı. Silahlı güçlerin 15 Kasım’dan bu yana denetiminde bulundurduğu 45 kilometrekarelik alanının 20 kilometrekaresini kaybettiği belirtiliyor.

Rusya da Îdlib’i bombalıyor

Rusya’ya ait savaş uçaklarının da Îdlib’teki grupların Halep’teki çemberi yarmak için olası bir girişimine karşı kenti havadan bombalamaya devam ettiği belirtiliyor. Rejim uçaklarının son günlerde Îdlib-Halep sınır hattında bulunan bazı yerlere çok sayıda hava saldırısı düzenlediği öğrenildi. 28 sivilin de hayatını kaybettiği haberleri geliyor. Bu arada Halep’in doğusunda Suriye rejimine ait bir savaş uçağının düşürüldüğü belirtildi. 2 pilottan sadece birinin cesedine ulaşıldığını açıkladı.

Görüşmeler sürüyor

Öte yandan Halep’teki grupların kenti çatışmadan tahliye etmeleri için bu grupların siyasi temsilcileri ile Rusya’nın Ankara’daki görüşmelerinin ise sürdüğü belirtiliyor. Görüşmelere Türkiye’nin aracılık ettiği ve bir anlaşma olması durumunda Halep’teki grupların ağustos ayında Deraya kentinde olduğu gibi Îdlib’e tahliye edileceği belirtiliyor.

‘Halep Ordusu’na itiraz

Türkiye’nin aracılık ettiği görüşmelerde Rusya’nın El Nusra ile “ılımlı muhalifler” diye tanımladığı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının ayrılmasını istediği ve son yenilgiden sonra “Halep Ordusu” adı altında bir araya gelen grupları ayrıştırmak istediği aktarıldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki gün önce Roma’da düzenlediği basın toplantısında “Halep Ordusu”nun “El Nusra’ya yeni isim bulma girişimi” olduğunu söylemişti.

HALEP

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR