Halep’te rejimden silahlı gruplara mesaj!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suriye rejim ordusu, Halep’in doğusundaki silahlı gruplara “en yakın kontrol noktalarına teslim olmaları için” 24 saat süre tanıdığını açıkladı. Edinilen bilgilere göre; rejim güçleri hoparlör ve telefonlara gönderdiği SMS mesajlarıyla söz konusu gruplara teslim olmaları için 24 saat süre tanıdı. Mesajlarda 24 saatin ardından askeri operasyon başlatılacağı iddia edildi.

Halep’in batısında kimi yerlerde rejimin ilerlemeye devam ettiği ancak kentin doğusundaki operasyonların durma noktasına geldiği aktarılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ise İran’ın başkenti Tahran’daki temaslarının ardında yaptığı açıklamada, Halep’e yönelik her türlü saldırının durdurulması çağrısı yaptı. Mistura, “Biz ve BM Genel Sekreterliği, Halep’in savaşan gruplardan temizlenmesi ve güvenli hale getirilmesi için çalışıyoruz. Kentin doğu veya batı bölgesinde olsun her türlü öldürme olayını kınıyoruz” ifadelerini kullandı.
Halep’te kentin batısı, rejim güçlerinin denetiminde bulunurken; doğusu ise Fetih Ordusu adı altında bir araya gelen El Nusra (Fetih El Şam), Ehrar El Şam, Nurettin Zenki Tugayları, Sultan Murad Tugayları ve Özgür Suriye ordusuna bağlı grupların denetiminde bulunuyor. HALEP

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR