HALEP’TE SONA DOĞRU…

Post date:

Author:

Category:

Array

Halep’te rejime karşı alan kaybeden silahlı gruplar, bir yandan da ‘Fırat Kalkanı’ndan dolayı kendi içlerinde çatışıyor. ‘İnsani yardımlar’ için BMGK’ye sunulan 7 günlük ateşkes karar tasarısına Rusya’dan sert tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, tasarıyı ‘provokasyon’ olarak nitelendirdi

Halep’te ağır darbeler alan ve denetimlerindeki bölgelerin yüzde 60’ından fazlasını bırakmak zorunda kalan Suriye Ulusal Koalisyonu’na (SUK) bağlı silahlı gruplar, YPG/YPJ savaşçılarının sivillerin talebi üzerine denetimine aldığı Şêx Xidir Mahallesi’ne saldırdı. Ayrıca silahlı grupların “Fırat Kalkanı” operasyonundan dolayı kendi aralarında da çatıştığı belirtildi. Rejim güçleri ise kentte ilerlemeye devam ediyor.

Saldırı püskürtüldü

Doğu Halep’in Saxûr Mahallesi’ne konuşlanan SUK çeteleri, 4 Kasım günü akşam saatlerinde Şêx Xidir Mahallesi ile Saxûr Bahçesi’nde bulunan YPG/YPJ güçlerine ağır silahlarla saldırı girişiminde bulundu. Savaşçıların karşılık vermesiyle şiddetli çatışmalar yaşanırken; Kefer Hemra Kasabası’na konuşlu çeteler ise onbinlerce sivile sığınak olan Kürt mahallesi Şêx Meqsûd’a top atışları gerçekleştirdi. Şêx Xidir’daki şiddetli çatışmalarda çetelere ağır darbeler vurulduğu bildirildi.

‘Fırat Kalkanı’ kavgası

Halep’teki grupların son günlerde ağır darbeler alması üzerine kurdukları “Halep Ordusu” grupları arasında çatışma çıktı. Edinilen bilgilere göre El Nusra (Fetih El Şam) ile Ebu Ammar Tugayları, Halep’teki kayıplardan Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” isimli operasyonuna dahil olan Feylaq El Şam ve Ceyşül İslam’ı sorumlu tutarak karargahlarına saldırdı. Ceyşül İslam ve Feylaq El Şam’ı “200 dolar karşılığında Halep cephesini zayıflatmakla” suçlayan El Nusra ve Ebu Ammar Tugayları’nın saldırısında taraflardan çok sayıda çetecinin öldüğü belirtiliyor.

‘Haftalar içinde alabiliriz’

Halep’i silahlı gruplardan temizlemek için havadan ve karadan yoğun operasyonlar yürüten rejim güçlerinin Kerm el Meyaser, Kerm el Tahhan ve Katırcı semtlerini aldığı belirtildi. Reuters’e konuşan rejimden bir askeri kaynak, ordunun haftalar içinde tüm Halep’i ele geçirmeyi hedeflediğini söyledi.

‘Rusya tavizsiz’

Öte yandan silahlı gruplar ile Rusya arasında Ankara’da yapılan görüşmelerin ise devam ettiği aktarıldı. Halep’in tahliyesi için Türkiye’nin arabuluculuğuyla yapılan görüşmelere ilişkin Al Jazeera’ye bilgi veren silahlı gruplardan bir kaynak, görüşmelerin “dolaylı istişareler şeklinde yürütüldüğünü” ve Rusya’nın “tavizsiz bir tavır takındığını” söyledi.

Yaşam yeniden kuruluyor

Doğu Halep’te rejim güçleri ile silahlı grupların saldırıları arasında kalan halkın Şêx Meqsûd’daki YPG/YPJ güçlerine yaptığı çağrı üzerine savaşçıların denetim sağladığı Bustan Paşa, Heyderiya, Şêx Faris, Şêx Xidir, Bêidîn ve Hulok mahallelerinde de yaşam yeniden örülmeye başlanıyor. Şêx Meqsûd’a nakledilen onbinlerce sivil mahallelerinin temizlenmesinin ardından yeniden evlerine dönüyor. Şêx Meqsûd Mahallesi Ortak Yaşam Meclisi, Hilûk Mahallesi’ne içme suyu ile elektrik vermeye başladı.

BMGK’de Halep tasarısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Halep’e insani yardım ulaştırılması için çatışmalara 7 gün ara verilmesinin istendiği karar tasarısı dün gece oylamaya sunuldu. Gazatemiz baskıya gittiği saatlerde İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda’nın hazırlayıp BMGK’ye sunduğu karar tasarısı üzerinde görüşmelere başlanmıştı. Tasarının kaderi BMGK’nin 5 daimi üyesinden biri olan Rusya’nın elinde. Zira Rusya, 2011 yılından bu yana Suriye konusundaki 5 BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto etti.

Lavrov: Tasarı provokasyon

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BMGK’de oylanması planlanan Halep’e ilişkin karar tasarısını, Moskova ve Washington’un Suriye konusundaki çabalarını baltalayan bir provokasyon olarak nitelendirdi. 7 günlük aranın “silahlı grupların toparlanması için fırsat” olacağını söyleyen Lavrov, ABD ile Rusya’nın kentteki grupların ayrılması için “belirli rotalar belirlenmesi” noktasına anlaşmaya çalıştığını söyledi. Lavrov, “Rus ve ABD’li uzmanların, Washington’dan gelen teklif üzerine, Halep’in doğusundaki problem konusunda Cenevre’de çalışmaya başlayacaklarını cumartesi günü duyurmuştuk” dedi.

HALEP

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR