Halk Belediye önüne akın ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması ve belediye binasının polis tarafından işgal edilmesi üzerine halk ve seçilmişler buraya akın ediyor. Kitlenin sayısı her geçen dakika artarken, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları yükseliyor 

Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Fırat Anlı ile Gültan Kışanak’ın polisler tarafından gözaltına alınmasının ardından ablukaya alınan belediye binasında arama sürerken, halk ve seçilmişler belediye binasına akın ediyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, belediye personeli ve çok sayıda yurttaş belediye önüne gelerek bekleyişe geçti. Kitlenin sayısı her geçen dakika artarken, belediye binası önünde açıklama yapan DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, DTK, KJA, DBP ve HDP’nin alanlarda olacağını belirterek, “Direneceğiz, kazanacağız” dedi. Tuncel, Amed halkını yarın saat 11.00’de belediye binası önünde olmaya çağırdı.

Baluken Vali ile görüştü

Belediye önünden “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı, alkış ve zılgıtlar yükseliyor. Büyükşehir Belediyesi’nden ise tüm çalışanlara SMS gönderilerek, belediyeye sahip çıkılması çağrısı yapıldı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in ise baskınla ilgili Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile görüştüğü belirtildi. Görüşmenin içeriğine dair bilgi elde edinilemedi.

CMK 119’a rağmen tüm bina aranacak

Polislerin, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan otopark dahil tüm belediye yerleşkesinde arama kararı aldığı öğrenilirken, belediyenin avukatları karara itiraz ederek, bunun CMK 119’uncu maddeye aykırı olduğunu söyledi. Belediyenin tüzel bir kurum olduğunu belirten avukatlar, sadece gözaltına alınan belediye eşbaşkanlarının makam odasında arama yapılabileceğini, diğer birimlere girilemeyeceğini söylemesine rağmen polis aramalara başladı.

İçeri kimse alınmıyor

Aramanın yapıldığı binaya girmek isteyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin’e polisler engel oldu. Polisler, belediyenin resmi avukatları dışında kimsenin içeri alınmayacağını söyledi.

Kışanak ve Anlı’nın evindeki aramalar sona erdi

Öte yandan Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın Peyas (Kayapınar) ilçesindeki evlerinde polis araması sona erdi. Konuya ilişkin bilgi veren belediyenin avukatlarından Cihan Aydın, “Arama bitti, şu an tutanak tutuluyor. Bize okunan gözaltı gerekçesinde hiçbir somut bilgi yok” vurgusu yaptı.

Kaynak: DİHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR