Halk HDP il ve ilçe örgütleri önüne akın ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP il ve ilçe örgütleri halka kesintisiz eylem çağrısında bulunarak, halkın il ve ilçe binalarının önüne gelerek iradelerine sahip çıkmalarını istedi. Çağrıların ardından halk ve HDP üyeleri parti binalarına önüne akın edirek toplanmaya başladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekillerinin gözaltına alınmasının ardından HDP il ve ilçe örgütlerinden halka eylem çağrısı yapıldı. Yapılan hukuksuzluğa karşı halkın iradesine sahip çıkmasını isteyen HDP, acil olarak halkı örgüt binalarına çağırdı. HDP İl ve ilçe örgütlerinin yaptığı çağrıda “Eşbaşkanlarımız ve milletvekillerimize yönelik gerçekleşen gözaltı operasyonlarına karşı kesintisiz eylem ve il, ilçe binaları önünde oturma eylemi” yapacaklarını duyurdu.

Oturma eylemleri başladı

HDP İzmir İl Örgütü, Konak Eski Sümerbank önünde oturma eylemi yaptı. Eylemde “Vekilime dokunma irademe dokunma” ve “Eşbaşkanıma dokunma” yazılı pankartlar açıldı, sloganlar atıldı. Polis oturma eylemini izin vermedi, gerginlik yaşandı. HDP İzmir İl Eşbaşkanı Mahfuz Güleryüz, yaşanan durumun yalnızca bir hukuksuzluk olmadığını belirterek, utanç verici bir uygulama olduğunu vurguladı. Güleryüz, “Bizi gözaltılarla tutuklamalarla tehdit edenler bilsinler ki 40 yıldır ayaktayız, 40 yıldır direniyoruz. Gerekirse 100 yıl daha direneceğiz” dedi. Güleryüz eylemlerinin devam edeceğini belirterek, sokakları terk etmeyeceklerini de vurguladı.

HDP Bursa İl örgütünün çağrısıyla HDP üyeleri sabah saatlerinden itibaren Arabayatağı pazar alanında toplandı. Bursa İl Başkanı Yüksel Akgün engelleme girişimlerine rağmen açıklamasını gerçekleştirdi. “Kesintisiz eylem”de olacaklarını söyleyen Akgün, Arabayatağı alanından Yıldırım ilçe örgütü önüne geçileceğini açıklayan Akgün, akşam saat 18:00’de İl Örgütü binası önünde eylemlerine devam edeceklerini duyurdu. Bursa İl Başkanı Yüksel Akgün açıklama yapmak istersen polis ‘açıklama yapamazsınız’ uyarısı yaptı. Kitle, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Eşbaşkanlarımıza dokunma”, “Eşbaşkanlarımız onurumuzdur” sloganı attı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR