Halk ozanı Ali Kızıltuğ yaşamını yitirdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halk Ozanı Ali Kızıltuğ Ankara’da bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ali Kızıltuğ için bugün saat 14:00’te Çankaya-Oran Pir Sultan Abdal CEM evinde erkânı yapılacak. 73 yaşındaki Kızıltuğ’un yarın memleketi Sivas Divriği Mursal Köyü’nde defnedilecek.

CEM ADRİAN: 5 GÜN DAHA HAYATA TUTUNABİLSEYDİ…

Kızıltuğ’un “Sen Gel Diyorsun (Öf öf)” türküsünü seslendiren Cem Adrian, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Büyük bir tesadüf sonucu tanıştım sözü, müziği ile. Öyle sevdim, öyle içten söyledim ki türküsü… 5 gün daha hayata tutunabilse idi onun için düzenlenen saygı gecesinde,, huzurunda söyleyecektim öf öf ü… Büyük usta Ali Kızıltuğ… Hayata bıraktığı onurlu iz hiç unutulmayacaktır…

SABAHAT AKKİRAZ: NUR İÇİNDE YAT USTA

Sanatçı Sabahat Akkiraz da Ali Kızıltuğ’un yaşamını yitirmesinin ardından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Ali Kızıltuğ hakka yürüdü. Çok üzgünüm. Nur içinde yat usta. “Feleğin Ettiği işi” bugün duyduk.

ALİ KIZILTUĞ KİMDİR?

Ali Kızıltuğ, 1944 yılında Sivas’ın Divriıği ilçesine bağlı Mursal köyünde dünyaya geldi.

“Asrı Gurbet Harab Etmiş Köyümü” isimli ilk plağını 1969 yılında dolduran sanatçı, bugüne kadar 103 plak ve 87 kaseti yayınlandı. 1969 dan bu yana sadece kendi eserlerini seslendiren sanatçı, 1971 yılında İstanbul Tepebaşında yapılan ve tüm ozanların katıldığı bir atışma yarışmasında birinci seçilmişti. Kızıltuğ’un 2 binin uzerinde eseri bulunmakta ve bunların 550’si başka sanatçılar tarafından seslendirilmiştir.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR