Halkevleri: Ankara’yı keyfiyetle yönetemezsiniz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Melih Gökçek’in, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “talebi” üzerine istifa etmesinin ardından bugün ABB’de yeni belediye başkanı için seçim yapıldı.

Erdoğan’ın “yenilenme” diyerek başlattığı istifa sürecinde istifa eden Melih Gökçek’in yerine AKP adayı ve Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna seçildi. Belediye başkanının seçimi öncesi Halkevleri üyesi bir grup ABB önünde basın açıklaması düzenledi.

“ATAMASI YAPILACAK BELEDİYE BAŞKANI ANKARAYI YÖNETEMEYECEK”

Basın açıklamasını Halkevleri adına Halkevleri İç Anadolu Bölge Temsilcisi Candaş Türkyılmaz okudu. Gökçek’in Ankara halkına kaşrı 23,5 yıldır büyük suçlar işlediğini belirten Türkyılmaz, istifa eden belediye başkanlarının da istifa ettirenlerin de hesap vermediğinin, ataması yapılacak olanların da Ankara’yı yönetemeyeceğinin altını çizdi.

“HESAP VERMEK, EKRAN KARŞISINA ÇIKIP ‘BİZ BU KENTE İHANET ETTİK’ DEMEKLE OLMAZ”

Sendika.org’da yer alan habere göre Türkyılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

Tüm denetim mekanizmalarını işlevsiz hale getirerek Gökçek ve diğer belediye başkanlarına yol açan bir iktidar, atama yapma hakkına sahip değildir. Bizleri kimin yöneteceğini yine bizler belirleyebiliriz. Ankara halkının önüne sandığı koyarsınız, hile hurda yapmazsınız, halk kim tarafından yönetilmek istiyorsa onu seçer.

İktidarın öncelikli görevi atama yapmak değil, başını öne eğip nasıl yönetemediğinin hesabını vermek olmalıdır. Kentlere yönelik işlenen tüm suçların hesabını yalnızca belediye başkanlarına yıkmak yerine kendisine de pay çıkarmak olmalıdır. Hesap vermek öyle ekran karşısına çıkıp “Biz bu kente ihanet ettik” demekle olmaz. Yargı karşısına çıkarsın hesabını verirsin. Aklanırsın ya da suçlu bulunursun.

“ÜLKEYİ DİKTATÖRLÜKLE YÖNETEMEZSİNİZ”

Bu memleket sizin mülkünüz, bu halk da sizin tebaanız değildir. Halkoyuyla seçilenleri görevden alıp, seçilmeyenleri atayarak yönetmeni izin vermeyeceğiz. Meclis’i devre dışı bırakarak, yargıya müdahale ederek yönetemezsiniz. Yolsuzluk yapanları yargıdan kaçırarak yönetemezsiniz. Kısacası yerel yönetimleri de, illeri, ülkeyi de diktatörlükle yönetemezsiniz! Buna izin vermeyeceğiz!

“KEYFİYETLE ANKARA’YI YÖNETEMEZSİNİZ”

Basın açıklamasının ardından Türkyılmaz, önümüzdeki dönem “Keyfiyetle, atamayla Ankara’yı böyle yönetemezsiniz” adıyla bir kampanya başlattıklarını belirterek tüm Ankaralıları bu kampanyanın bir parçası olmaya davet etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR