Hamas ve El Fetih anlaştı, genel seçimler 2018’de

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Filistin’deki siyasi partiler genel seçimlerin 2018’de yapılması konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma, El Fetih ve Hamas arasında uzun süre devam eden gerginliğin son bulması açısından önemli görülüyor. El Fetih ve Hamas’ın da aralarında bulunduğu 13 siyasi partinin temsilcilerinin Mısır’ın başkenti Kahire’de kapalı kapılar ardında yaptıkları pazarlıklar iki gün sürdü.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Görüşmeler sonrası Çarşamba günü yapılan ortak açıklamada seçimin önümüzdeki yıl yapılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı, Filistin Seçim Kurulu’ndan gerekli hazırlıklara başlaması istendi.

Seçim tarihini ise Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas belirleyecek. Mahmud Abbas aynı zamanda El Fetih’in de lideri.

Hamas, Gazze’nin kontrolünü devredecek

Hamas geçen ay varılan anlaşma ile 2007’den beri yönettiği Gazze Şeridi’nin kontrolünü Mısır ile arasındaki Refah Sınır Kapısı ile birlikte Filistin Özerk Yönetimi’ne devredeceğini açıklamıştı. Filistin Özerk Yönetimi’nin kontrolündeki topraklarda 2006’dan bu yana seçim yapılmıyor.

Hamas o seçimi kazanmış, El Fetih sonuçları tanımamıştı. Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Hamas’ın silahsızlanmasını isterken, parti ve askeri kanadı henüz bunu kabul etmiş değil. İsrail ise Hamas silah bırakmadığı sürece, dahil olacağı Filistin hükümetini muhatap almayacağını vurguluyor.

Hamas’ı, İsrail dışında ABD ve Avrupa Birliği de “terör örgütü” olarak görüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR