Hamas’ın yeni İsrail vizyonu

Post date:

Author:

Category:

Array

Hamas, yeni vizyon belgesini açıkladı. İsrail’i tanıma işareti veren Hamas, 1967 sınırlarını kabul etti, eskiden yer verdiği Müslüman Kardeşler’le ilişkisine yer vermedi. Hamas, Körfez ve batı ile yeni ilişki ve İran-Hizbullah-Suriye hattına mesafe koyma arayışında

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Katar’ın başkenti Doha’da hareketin yeni vizyonunu ve siyaset belgesini açıkladı. Meşal, 1967 sınırları içinde Filistin devletini kabul edeceklerini duyurdu. Meşal, “Siyaset belgesi Hamas’ın tüm liderlerinin içerideki ve dışarıdaki kurumlarının ortak görüşünü yansıtmaktadır” ifadesini kullandı. Hamas’ın kararı tarihi olarak nitelenirken, eski metinde Müslüman Kardeşler (İhvan) ile ilişkiye dair yer alan sözler yeni metinde yer almadı.

1967 sınırlarına vurgu

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Hamas, çekişmenin dinleri sebebiyle Yahudilerle değil Siyonist projeyle olduğunu vurgular ve Hamas, Yahudi oldukları için onlarla bir çekişme yürütmemektedir, saldırgan işgalci Siyonistlerle mücadele etmektedir. 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulması, Filistin haklarından ödün verilmesi anlamına gelmemektedir. Hamas geniş katılımlı demokrasiye inanıyor. Diyaloga ve başkasıyla yaşamaya açıktır. Siyonist mevcudiyetini reddetmekle ve Filistinlilerin haklarından vazgeçmemekle beraber Hamas, yerinden edilen mültecilerin geri dönmesinin ulusal bir uzlaşma gereği, 4 Haziran 1967 sınırlarına uygun olarak, başkenti Kudüs olan tam bağımsız bir Filistin devletinin kuruluşunu hedefliyor.”

Amaç yeni ilişkiler

Hamas’ın 1988’deki kuruluş belgesi, günümüz İsrail’ini de kapsayan Filistin topraklarının tamamının ele geçirilmesini hedefliyordu. Yeni metin İsrail’i halen tanımasa da eskiye oranla önemli bir değişim gösteriyor. Hamas’ın bu girişiminin, Müslüman Kardeşler’i ‘terörist bir örgüt’ olarak kabul eden Mısır’ın yanı sıra Körfez ülkeleri ve Hamas’ı ‘terör örgütü’ olarak sınıflandıran Batılı ülkelerle ilişkileri iyileştirme amacı taşıdığı yorumları yapılıyor.

DOHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR