Hamzaoğlu: HDK, ülkeyi halklar mezarlığına çevirenlere ‘Dur’ dedi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Örgütlenme Çalıştayı”nın açış konuşmasını yapan HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDK’nin halkların sesi olduğunu ve ülkeyi halklar mezarlığına çevirenlere “Dur” dediğini söyledi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Türkiye’deki toplumsal sorunların ele alınacağı, yeni dönemde izlenecek yol haritası ve toplumsal dinamikler ile kurulacak temaslara ilişkin Taksim Hill Otel’de iki gün sürecek, “Örgütlenme Çalıştayı”nın startı verildi.

Çalıştaya, HDK Eş Sözcüleri Onur Hamzaoğlu ve Gülistan Kılıç Koçyiğit, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın yanı sıra HDK bileşenleri ve Yürütme Kurulu (YK) üyeleri katıldı. Çalıştayın yapıldığı salona, “Yeni yaşam için HDK’de örgütlen” ve “Özgür bir yaşam için örgütleniyoruz kadın mücadelesi ile güçleniyoruz” pankartları asıldı.

‘BÜYÜK BAŞARILAR YAŞADIK’

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDK’nin kuruluş tarihinden bugüne kadarki çalışmalarına değindi. Hamzaoğlu, “Hiç de uzun olmayan bir dönemden bahsediyoruz. Emek ve demokrasi bloğunun özgürlük başarısı halklara, çok büyük umutlar vermişti. Bu bloğu oluşturanlar, bu başarının geleceğe taşınma öngörüsüyle yeni bir adım daha atmış oldular. HDK, bu topraklarda yaşayan mağdurların, kadınların, gençleri hepsini bir araya getirerek, kendilerine geleceklerine sahip çıkabileceklerini örgütledi. Türkiye topraklarında ilk deneyim olarak başlattılar. O dönemin büyük heyecanıyla bu kadar bileşenin tuğla üzerine tuğla koyarak, her bir söylemin üzerine yeni bir söylem koyarak bugünlere geldi. Büyük başarılar yaşadık” dedi.

‘HDK HALKLARIN SESİ OLDU’

Referandum süreci ve AKP’nin izlediği politikalara dikkat çeken Hamzaoğlu, “HDK, bu ülkeyi halklar mezarlığına çevirenlere ‘Dur’ diyebildi. Halkların sesi oldu. Uzun bir durgunluğumuz var. Ancak Türkiye’de yaşananlar, bunu sonlandırmamızı zorunlu kılıyor. En azından tespitlerimiz böyle. Hem gayrimeşru ve hukuk dışı referandum sürecini hep birlikte yaşadık. Bu süreçte bir araya gelenler, hedef alındığı doğrudan doğruya partili cumhurbaşkanının açıklamalarıyla karşı karşıya geldik. Bizi bir şekilde parçalamaya çalışan açıklamalara hedef olduk. Çok ciddiye alındığımızın bir göstergesidir bu” dedi.

‘AKP FAŞİZMİN YÜRÜTÜCÜSÜ’

Referandumda AKP ve MHP’nin aldığı oyları da hatırlatan Hamzaoğlu, “AKP ve MHP’nin çok ciddi gerilemeleri söz konusu. 31 büyükşehrin 17’sinde kaybetti. Büyükşehirlerdeki ilçelerde oy oranı farklılıklarını da görmeliyiz. İstanbul’da 39 ilçede 39’unda da gerilemişler. Devletin yeniden yapılanması süreci tamamlanmış. AKP, uzun süreden merkezin sağın partisinden çıkıp devlet olmuş. Faşizmin yürütücüsü durumda. Bizim de olanaklarımız önümüzde duruyor. Sadece bileşenlerimizle değil, dışımızdakiler ile bir şekilde bir araya gelip neler yapabileceğimizi konuştuk. ‘Türkiye koşullarında HDK’ye gereksinim var mı?’ şeklinde konuştuk. Bugün HDK’yi nasıl örgütleyebiliriz, eksiklerimizle ve hatalarımızla bunların nasıl telafi edebileceğimiz, kendi büyüten bir organizmaya nasıl dönüştürebileceğini tartışacağız” diye konuştu.

Hamzaoğlu, cezaevinde bulunan ve eski HDK Eş Sözcüsü olan Sebahat Tuncel şahsında salondakilere selamlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmasının ardından çalıştay basın mensuplarına kapatıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR