Hani mühürsüz zarf ve pusulalar hep geçerliydi?

Post date:

Author:

Category:

Mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayıldığı referandumun ardından tartışmalar sürüyor. YSK, daha önce de benzer karar aldığını açıkladı. Ancak 30 Mart 2014’ta yapılan yerel seçimlerde bir sandıkta mühürsüz zarflar bulunduğu gerekçesiyle aynı YSK, Güroymak ilçesinde BDP’nin kazandığı seçimi iptal etti.

Mühürsüz oy pusulalarının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından geçerli sayıldığı referandumun ardından tartışmalar devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yaklaşık 2 buçuk milyon oyu ilgilendiren itiraza rağmen, “sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların, dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına” karar verdi. 1984, 1989, 1990, 1994 ve 2004’te yapılan seçimlerde de benzer kararlar aldığını açıkladı.
Ancak aynı YSK, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Bitlis’in Güroymak ilçesinde AK Parti’nin itirazı üzerine bir sandıkta mühürsüz zarflar bulunduğu gerekçesiyle seçimi iptal etmişti. Söz konusu seçimlerde dönemin Barış ve Demokrasi Partisi’nin adayı (BDP) Mehmet Emin Özkan belediye başkanlığını kazanmış; ancak bir sandıkta kullanılan oy zarflarında mühür bulunmadığı gerekçesiyle seçim iptal edilmişti.

SANDIKLAR 3 KEZ SAYILDI SONUÇ DEĞİŞMEDİ

30 Mart’taki seçimde BDP’nin adayı Özkan, kurulan 44 sandıkta 4 bin 522 oy alarak, AK Parti’nin adayı Hüseyin Mutlu’yu 32 oy farkla geçip seçimi kazanmıştı. Ancak AK Parti’nin seçim sonucuna itirazı üzerine sandıklar İlçe Seçim Kurulu’nun kararıyla 3 kez üst üste sayılmıştı. Her defasında yapılan sayım da sonuç değişmeyince AK Parti bu kez İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuştu.

YENİDEN SEÇİME GİDİLDİ

İl Seçim Kurulu’nda yapılan 4’üncü sayımda bir sandıkta kullanılan oy zarflarında mühür olmadığı belirtilerek, seçim bu gerekçeyle iptal edilmiş ve 1 Haziran 2014 tarihinde yeniden seçim yapılmasına karar verilmişti.

FARK 12.8’E YÜKSELDİ

1 Haziran 2014’te ilçede bir kez daha kurulan 44 sandıkta 10 bin 163 kişi oy kullanmış ve 9 bin 854 oy geçerli sayılmıştı. Oyların yüzde 42.9’unu alan AK Parti’nin adayına karşı oyların yüzde 55.7’sini alan BDP’nin adayı Özkan bir kez daha seçimin galibi gelip Belediye Başkanı seçilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR