Hasan Cemal’in cezası onandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gazeteci Hasan Cemal hakkındaki açılan üç dava İstinaf Mahkemesi tarafından karara bağladı. Özgür Gündem’de bir gün genel yayın yönetmenliği yapan Cemal’e verilen 6 bin TL’lik para cezası onadı.

İstinaf Mahkemesi, gazeteci Hasan Cemal hakkındaki üç ayrı dosyayı karara bağladı. Mahkeme, Hasan Cemal’ın beraat ettiği bir kararı bozarken, ceza aldığı iki kararı da onadı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Cemal’in yazdığı ve internet sitesinde yayınlanan, “Çekilme günlüğü” dolayı verilen beraat kararını bozdu.
BERAAT KARARINI BOZDU
2. Ceza Dairesi, Cemal’in bir internet sitesinde yayınladığı yazıdan dolayı “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılandığı, yargılama sonucu yerel mahkemece hakkında beraat kararı verildiği hatırlatıldı. Daire, davaya konu yazıda PKK’nin açık bir şekilde yasal bir oluşum gibi gösterildiğini, PKK’lilerin “gerilla” olarak gösterilmek suretiyle meşru bir savaş içerisinde oldukları anlamında övücü ifadeler kullanıldığını, bu suretle “terör örgütü propagandası” yapıldığını belirtti. Kararı bozan İstinaf Mahkemesi, dosyayı kararı veren İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’ne iade etti.
MAHKUMİYETLERİ ONADI
İstinaf Mahkemesi, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hasan Cemal’in mahkumiyetine karar verdiği iki dosyayı ise onadı. 2. Ceza Dairesi, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 15 Haziran 2016 tarihinde Özgür Gündem gazetesinin bir günlüğüne geçici yayın yönetmenliğini yapan Cemal’e “Terör örgütünün açıklamalarını yayınlama” suçundan verdiği 6 bin TL’lik adli para cezasını onadı.
Daire, yine İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bir internet sitesinde yayınlanan yazıdan dolayı Cemal’e, “Silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan verdiği 1 yıl 3 aylık hapis cezasını 2 yıl süre erteleyerek onadı.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR