Haşdi Şabi de pişman olur

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Anti-Kürt politikalarıyla bağımsızlık referandumu sonrası hava ambargosu başlatarak, milyonlarca Kürdü cezalandırma yoluna giden İran, Irak ve Türkiye, bu kez Kerkûk’u İran’a bağlı Haşdi Şabi’yle tehdit ediyor. Kerkûk güçleri karşı önlemler alıyor

Girdikleri yerlerde sivillere karşı, esir aldıklarına karşı kullandıkları yöntemleriyle DAİŞ’ten geri kalmayan İran’ın Devrim Muhafızları’na ve Irak ordusuna bağlı paramiliter milis gücü Haşdi Şabi, Kerkûk’u tehdit ediyor. Peşmerge Güçleri Birinci Destek Gücü Komutanlığı, “Saldıranı pişman ederiz” uyarısı yaptı.

İran’ın Devrim Muhafızları Komutanlığı’nın yönettiği, maaşını Irak ordusundan alan Haşdi Şabi, Kerkûk bölgesine top, tank ve çok sayıda silah konuşlandırdı. “Irak ordusunun da Kerkük’ün güney ve batısı ile Musul’un kuzeyine askeri harekat düzenleyeceğine dair istihbarat” sonrası Peşmerge güçleri, Hewlêr ve Duhok’u Musul’a bağlayan yolu, olası saldırılara karşı kapattı. Yol saatler sonra yenidne açıldı. Batı Kerkûk Cephesi Komutanı Dr. Kemal Kerkuki, Haşdi Şabi’nin 11 Ekim’de Kerkûk bölgesinde Kürdistan peşmerge ordusuna saldırı girişiminde bulunduğunu açıkladı. Kerkuki, peşmergenin saldırılar karşısında tedbirler aldığını, olası çatışma halinde DAİŞ’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun da Haşdi Şabi’yi uyardığını açıkladı.

BasNews’e konuşan Batı Kerkûk Cephesi Komutanı ve KDP Politbüro Üyesi Dr. Kemal Kerkuki, şunları söyledi: “Haşdi Şabi Batı Kerkük Cephesi’nin karşısına ağır silahla ile konuşlandı. Bazı ağır birliklerini de Beşîr’e gönderdiler. Haşdi Şabi’nin bu girişimi karşısında Zerge’deki peşmerge birlikleri de saldırı ihtimaline karşı hazırlıklarını yaptı. Daha önce IŞİD’in hata yapabileceği konusunda bilgilendirildik. Eğer onlar hata yapsaydı, büyük bir çatışma yaşanırdı. Peşmerge toprağını onlara bırakacak ve çekilecek değil. Her türlü saldırıya karşılık verebileceğimizi belirttik’’ dedi.

Haşdi Şabi’nin insansız hava araçlarını peşmerge bölgesine gönderdiği belirten Kerkuki, peşmerge güçlerinin karşılık vermesiyle Haşdi Şabi’nin geri çekildiğini kaydetti: “Dün akşamdan itibaren Uluslararası Kolisyona bağlı uçaklar, Haşdi Şabi birliklerinin üstünden uçuşlar gerçekleştiriyor. Bir sorun çıkmasını istemiyorlar. Haşdi Şabi birlikleri de şu anda sessizler, hiçbir şey yapamazlar.”

‘Irak artık uyanmalı’

Ayrıca, Iraklı yetkililerin tüm bölgeyi silahla kontrol altına alma girişiminde olduğunu dile getiren Kerkuki, “Irak Kürdistan Bölgesi’ni silah ile kontrol altına alacağını düşünüyor. Bir şok ile karşılaştılar ve artık uyanmaları lazım. Uyanıncaya kadar onlar ile diyalog içinde olacağız. Eğer referandum ile sorunları varsa, diyalog ile çözmeleri lazım. Kürdistan halkının iradesine saygı duymaları lazım” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR