Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi: Hasta tutuklu Özgül Yaşa serbest bırakılsın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, çenesindeki kırıktan ve yaralanmadan dolayı bir yıl boyunca yemek yiyemeyen, konuşmada zorluklar yaşayan hasta tutuklu Özgül Yaşa’nın durumuna dikkat çekerek serbest bırakılmasını istedi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için 148’inci hafta da yeniden Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Bu haftaki basın metnini inisiyatif üyesi Nuray Çevirmen okudu. Cezaevlerinde sağlık, iletişim hakkından, savunma hakkına kadar demokratik hakların yok sayıldığını söyleyen Çevirmen, cezaevlerindeki keyfi uygulamalarla, tutuklu-avukat arasındaki gizliliğin yok sayıldığını belirtti. Cezaevlerinde yaşanılan hak ihlallerini şöyle sıralardı Çevirmen: “Kapasitenin aşılması, yoğunluk, tecrit, tek kişilik hücrelere koyma, sağlığa erişimin engellenmesi ve zorlaştırılması, can güvenliğinden yoksun bırakma, intiharlar, kitap ve dergilerin kısıtlanması veya idare tarafından tespit edilen yayınların alınmasına zorlama, keyfi disiplin işlemleri, avukata ve yargıya erişim zorlukları, beslenme yetersizlikleri, sürgünler, çocuk mahpusların yaşadığı istismar ve şiddet olayları, annelerin yanında kalan çocuklar gibi birçok hak ihlali yaşatılmaktadır.”

‘YÜZ BÖLGESİNDE ÇOK FAZLA KIRIK VAR’

Tarsus Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Özgül yaşanın durumuna dikkat çeken Çevirmen, hasta tutuklu Yaşa’nın hastanede tetkiklerinin yapılmasına rağmen doktorların sorumluluk almak istemediği ve tedavisinin başlatılamadığını ifade etti. Doktor raporuna göre verilmesi gereken besinlerin hasta tutuklu Yaşa’ya verilmediğini dile getiren Çevirmen, “Çenesindeki yaralanmadan dolayı yüz bölgesinde çok fazla kırık var ve kötü durumdadır. Durumundan dolayı bir yıl boyunca yemek yemede, konuşma da sorunlar yaşamış, yüz kısmında uyuşmalar meydana gelmiştir. Sürekli ağrın oluştuğu için kontrollü olarak hareket edilmektedir” diye belirtti.

Son olarak Yüksel Caddesi’ndeki polis ablukasından dolayı bir sonraki eylemi Sakarya Caddesi üzerinde yapılacağı belirtildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR