Hasta tutuklu Babaoğlu’nun serbest bırakılması istendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İHD İzmir Şubesi her hafta yaptıkları eylemin 404’üncü haftasında hasta tutuklu Burhan Babaoğlu’nun serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi her hafta yaptıkları “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” ve “Hasta mahpuslara özgürlük” eyleminin 404’üncü haftasında hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi. “Hasta Mahpuslara Adli Tıp idam, yargı infaz oldu” pankartı açan İHD’liler adına Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek açıklama yaptı. Hasta tutuklulara ilişkin yapmış oldukları çağrılara yetkililerin sessiz kaldığını belirten Çiçek, Meclis’e verilen soru önergelerinde de Adalet Bakanlığı’nın bilgi vermekle yetindiğini ifade etti.
Adalet Bakanlığı’nın hasta tutuklular konusunda ciddi adımlar atması gerektiğini belirten Çiçek, tahliye edilmesinin üzerinden 3 ay geçtikten sonra yaşamını yitiren Ahmet Bayar’ı hatırlattı. Hasta tutukluların öleceklerinin anlaşıldığı zaman tahliye edilmesinin kimseyi sorumluluktan kurtarmayacağını belirten Çiçek, hasta tutuklulara deyim yerindeyse “Git evinde öl” denildiğini ifade etti.
‘BABAOĞLU SERBEST BIRAKILMALI’
Ardından bu hafta hasta tutuklu Burhan Babaoğlu’nun durumuna dikkat çekmek istediklerini belirten Çiçek, şöyle devam etti: “Babaoğlu, Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevinde kalmaktadır. 24 yıldır hapishanededir. Göz hastalığı nedeniyle tedavi için başvurmasına rağmen tedavisi engellendiği için bir gözünü kaybetmiştir. Ayrıca psikolojik rahatsızlıkları vardır. En son omurilikte tümör tespit edilmiş ve 23 Ekim’de Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne (Katip Çelebi Üniversite Hastanesi) kaldırılarak, ameliyat edilmiştir. Önemli bir ameliyat geçirmiş böyle bir hastanın hijyenik bir ortama, diyet yemeklerine, morale ve iyi bir bakıma ihtiyacı vardır. Bu ortamın hapishanede sağlanamayacağı düşünülürse Burhan Babaoğlu’nun tedavisi için bir an önce serbest bırakılması gerekmektedir.”
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR