Hasta tutuklu İdin 3 kez kalp krizi geçirmesine rağmen tahliye edilmiyor

Erzincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve sağlık durum ağır olan Saadet İdin’in annesi Aliye İdin, sağlık durumuna dair, ‘Kızım 3 kez kalp krizi geçirdi. Gözlerinde sorun var ve tam olarak görmüyor’ diyerek tahliyesini istedi

Artan hak ihlallerine karşı özellikle sağlık sorunları yaşayan tutukluların durumu giderek ağırlaşıyor. Tutuklular doktora çıkartılmadıkları gibi herhangi bir tedaviye gittiklerinde ise kelepçeli muane dayatılıyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre, cezaevlerinde en az 600 ağır bin 500 hasta tutuklu bulunuyor.

Daha önce de tutuklanmıştı

Cezaevlerinde bulanan hasta tutuklulardan biri de Saadet İdin. JINNEWS’ten Sema Çağlak’ın haberine göre, sol kolu felç olan ve gözlerinde problem olan İdin, 2015 yılında Manisa’daki kardeşinin görüşüne gittiğinde göz altına alıranak tutukladı. İzmir’de bulunan Şakran Cezaevi’ne gönderilen İdin, burada 2 yıl 6 ay kaldıktan sonra bırakıldı.

14 yıl hapis cezası verildi

2018 yılında felç olan İdin, bir ifade için emniyete gittiğinde gözaltına alınarak, “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklanır. 4 yıl Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan İdin, bir ay önce Erzincan’da bulunan cezaevine götürüldü. 14 yıl hapis cezası verilen İdin’in annesi Aliye İdin, kızının durumuna ilişkin konuştu.

3 kez kalp krizi geçirdi

Kızının Şakran’dan bırakıldıktan sonra tedavi görmeye başladığını söyleyen anne İdin, “Tedavi olduğu süreçte emniyetten bir gün ifadesi olduğu gerekçesi ile çağırıldı ve o da gitti. Ancak emniyete gittikten sonra gözaltına alındı ve yine tutuklandı. Kızım 3 kez kalp krizi geçirdi. Gözlerinde sorun var ve tam olarak görmüyor. Tüm bu sağlık sorunlarına rağmen Şırnak’ta tek başına bir odada tutuldu. Seçimden sonra onu Erzincan’a sürgün ettiler” dedi.

Sağlık sorunları arttı

Kızının sağlık durumundan dolayı kaygılı olduğunu dile getiren anne İdin,” Hastaneye götürdüklerinde rapor vermiyorlar. Erzincan’a sürgün ettiklerinde bize bilgi vermediler. Daha sonra haberimiz oldu. Hastalığının giderek ilerlediğini söyledi ve gözleri kararıyor, belindeki fıtık giderek ağırlaşıyor ve zorluyor” diyerek kızının tahliyesini istedi.

ŞIRNEX

#Hasta #tutuklu #İdin #kez #kalp #krizi #geçirmesine #rağmen #tahliye #edilmiyor

EN SON EKLENENLER