Hasta tutuklu Özbey’e özgürlük istendi

0
158

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “F Oturumu” eyleminde verem hastası Resul Özbey için özgürlük talep etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği “F Oturumu”nun 278’incisini yaptı. Galatasaray Meydan’ında düzenlenen eylemde, “Tecrit öldürür F Tipi Hapishaneler kapatılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “278’inci hafta f oturması Resul Özbey serbest bırakılsın” pankartları ile hasta tutukluların fotoğrafları taşındı. Eylemde sık sık “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Tedavi haktır engellenemez” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atıldı.

Bu haftaki eylemde hasta tutsak Resul Özbey’in hastalığına dikkat çekilerek, serbest bırakılması istendi.

GÜLMEZDEN ERDOĞAN’A: GİT SADECE BİR GÜN KAL

Eylemde ilk olarak konuşan ve dün Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde disiplin cezası alan oğlu Ali Gülmez’i ziyaret ettiğini belirten Selvi Gülmez, disiplin cezaları ile tutukluların her şeyden mahrum bırakıldığını kaydetti. Gülmez, hükümet politikalarını eleştirerek, “Bizim çocuklarımız cezaevine girerken hiçbir şeyleri yoktu, sapasağlamdılar. Hep o cezaevlerinde hastalandılar. Erdoğan’a sesleniyorum; git bir gün sen kal o cezaevinde, çok değil sadece bir gün” dedi.

‘ÜLKE KOCAMAN CEZAEVİ OLDU’

Anne Gülmez’in ardından insan hakları savunucularından İkbal Eren haftanın basın açıklamasını yaptı. Eren, hakkın, hukukun olmadığı bir dönemden geçtiklerini kaydederek, “Yaşam hakkımız gasp ediliyor, keyfi uygulamalarla adalet duygumuz yok ediliyor” diye belirtti. Eren, OHAL ile ülkenin kocaman bir cezaevine dönüştüğünü dile getirerek, “Hapishane de olan mahpuslar için yaşam iki kat daha da zorlaşıyor” diye konuştu.

Hasta tutuklu Özbey’in verem hastası olduğunu hatırlatan Eren, Van F Tipi Cezaevi’nde kaldığı süre içerisinde hastalığının kimseye bulaşmaması için bir süre ayrı bir hücrede tutulduğunu ve tedavi hakkının engellendiğini vurguladı. Eren, şunları söyledi: “Asılsız suçlamalarla 2 yıldır hapishanede tutulan ve 2 Ağustos’ta davası görülecek olan Resul Özbey’in derhal, koşulsuz serbest bırakılmasını, tedavi hakkına yönelik keyfi engellemelerin kaldırılmasını ve Adalet Bakanlığının hasta mahpuslara yönelik üç maymunu oynayan utanç verici tavrın son bulmasını istiyoruz.”

Açıklamanın ardından, eylem sloganlar eşliğinde son buldu.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here