‘Hasta tutuklu Sekvan Becerikli serbest bırakılsın’

0
241

İHD İzmir Şubesi, hasta tutuklu Sekvan Becerikli’nin serbest bırakılmasını istedi. İHD İzmir Yöneticisi Ahmet Çiçek, Adli Tıp Kurumu’nun tarafsız olmadığını belirtti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle yaptıkları eylemin 394’üncüsünü düzenledi. Konak Eski Sümerbank önünde yapılan eylemde “Hasta mahpuslara adli tıp idam, yargı infaz oldu” ve “Susma suça ortak olma ölüyorlar” pankartları açıldı. Açıklamaya bir çok sivil toplum örgütü temsilcisi ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan katıldı. Eylemde, İHD adına açıklamayı Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek yaptı.

‘OHAL İLANINDAN HAK İHALLERİ ARTTI’

Türkiye hapishanelerindeki tecride dayalı koşulların, tutuklu ve hükümlülerin ruh ve beden bütünlüklerini tehdit ettiğini, ayrıca uygulamadaki keyfiyetlerin, etik olmayan yaklaşımların özellikle hasta tutuklu ve hükümlüler için insani olmayan bir tabloyu ortaya çıkardığını söyleyen Çiçek, güncel İHD verilerine göre cezaevlerinde toplam 357’si ağır olmak üzere bin 25 hasta tutuklu ve hükümlünün olduğunun altını çizdi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ile cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin daha da arttığına dikkat çeken Çiçek, OHAL ilanından sonra tutuklanan binlerce kişiye yer açılması için Ankara, İstanbul, İzmir hasta tutuklu ve hükümlülerin sürgün edilmesinden dolayı tedavilerinin zora sokulduğunu söyledi. Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) tarafsız olmadığını söyleyen Çiçek, “Bilimsel ve objektif kriterlere uygun değerlendirmeler yapmayan Adli Tıp Kurumu’nun halen resmi bilirkişi konumunu sürdürüyor olması en büyük sorundur. Dolayısıyla bağımsız konumda olmadığı açıkça ortada olan Adli Tıp Kurumu’nun resmi bilirkişilik uygulamasına son verilmediği sürece sorunlar devam edecektir” dedi.

‘ADLİ TIP KURUMU TARAFSIZ DEĞİL’

Şakran 2 Nolu T Tipi hapishanesinde kalmakta olan hasta tutuklu Sekvan Becerikli’nin durumuna dikkatçeken Çiçek, “90’lı yıllarda Mardin’e bağlı Dara (Oğuz) köyünde askerler ile PKK’liler arasında çıkan çatışma esnasında ne olduğunu anlamak için evinin çatısına çıkan Sekvan Becerikli, köy korucularından birisinin silahından çıkan kurşunla kafasından yaralandı. Yaralı halde karakola götürülen Becerikli, devlet güçleri tarafından PKK’li olarak değerlendirilerek sevk edildiği mahkemece müebbet hapis cezasına çarptırıldı” dedi.

“Becerikli’nin vücudunun bir kısmı felçliyken, kafasından çıkarılamayan kurşun parçası ise Becerikli’nin beynine doğru ilerlemeye devam ediyor. Bununla beraber Becerikli epilepsi hastasıdır. Kafatasının sağ bölümünde 5 santimlik çökme mevcut. Bunlara bağlı olarak haftada bir hatırlayamadığı baygınlıklar geçiriyor, ayda bir de nöbet geçiriyor. Aynı zamanda vücudunun yarısı felçli. İhtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor” cümleleriyle Becerikli’nin sağlık durumuna dikkat çeken Çiçek, “Biz insan hakları savunucuları hasta mahpusların durumunu takip etmeye ve onların tedavileri için gerekli çalışmaları yapmaya ve onların tahliyelerini talep etmeye devam edeceğiz. Sekvan Becerikli’ye özgürlük” diye konuştu.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here