Hatay sınırına yoğun sevkiyat: El Nusra sıfır noktaya konuşlandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hatay’ın Suriye’ye kamşu ilçelerinde askeri sevkiyat ve tedbirler arttırıldı. Bazı köylere köylülerin dışında kimse alınmazken, sınırın sıfır noktasında yükselen 2-3 katlı binalarda El Nusra yöneticilerinin ikamet ettiği ileri sürüldü.

Suriye’de başlayan savaşla birlikte Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), El Nusra (Tahrir El Şam), DAİŞ gibi grupların 2011 yılından bu yana geçiş güzergahı haline gelen Hatay’ın sınır ilçelerinde son günlerde askeri hareketlilik arttı. Sınır hattında bulunan karakollara sevkiyatlar sıklaşırken, güvenlik önlemi ve yol kontrolu üst seviyeye çıkartıldı. Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinin tüm yol ayrımlarına ve kavşaklarına seyyar karakollar kurulurken, özelikle Hatay plakası olmayan araçlar didik didik aranıyor.

İKİ ADIMDA BİR ARAMA NOKTASI

Kent merkezinden Reyhanlı’ya 4’ü polis 2 de Jandarma arama noktasın kurulurken, ağır silah donanımlı özel harekat polisleri ile zırhlı araçlar dikkat çekiyor. Reyhanlı sınırına yakın bölgelerde yükselen 2-3 katlı evler yükselirken, eskiden patika olan yollar kamyon ve TIR geçişleri kadar genişletilmiş durumda. Yükselen binalarda özelikle Tahrir El Şam örgütünün yöneticilerinin kaldığı iddia edilirken, bazı binaların askeri karakol şeklinde inşa edilmesi dikkat çekiyor.

YABANCI GÖRÜNEN HERKESE GBT

İlçe merkezinde yabancı görülen herkes Genel Bilgi Taramasından (GBT) geçiriliyor. Resmi polisten çok sivil ekiplerin gezdiği ilçe merkezinin bütün yolları MOBESE kameraları ile kaplı. İlçeye giriş çıkış yapan tüm araçlar da kamera sistemi ile takip ediliyor.

TIR’LARLA NE TAŞINIYOR?

Ara ara kapanıp açılan Cilvegözü sınır kapısında son günlerde yoğun TIR geçişleri yaşanıyor. Bazı TIR’ların güvenlik prosedürlerini kapsamı dışında tutulurken, taşıdıkları yük konusunda da bilgi verilmiyor. Yerel kaynaklar resmi olmayan bazı sınır kapısında da geçişlerin olduğunu belirterek, özelikle Atme kentine yoğun sevkiyatlar yapılıyor. Köyde yaşayan yurttaşlar, sevkiyatların daha çok gece ve yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldığı kaydedtti.

‘GÜVENLİK BÖLGELERİ’ OLUŞTU

Yayladağı’na bağlı köylerde ise, yurttaşlar kendi tarlasını rahat ekipbiçemiyor. Özellikle sınıra komşu köylerde, karakol izni ile tarlalara gidilebiliniyor. Kızılçat gibi dağ köylerinin birçoğu özel güvenlik bölgesi ilen edilmiş. Köye, köylüler dışında kimse alınmıyor.

SINIRA YAKLAŞMAK İMKANSIZ

Son bir yıldır sınır hattına yaklaşmanın tamamen yasaklandığı bilgisini veren köylüler, izinsiz bölgede bulunanların uyarı yapılmaksızın askerin vur emri olduğu belirtildi. Altınözü ilçesinde ise, daha önce sıır ticareti yapan bir yurttaş eskiden asker tarafından yakalanıp para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldıklarını ancak şimdilerde ise hiç uyarı yapılmadan ateş edildiğini söyledi.

Erdoğan Alayumat / Hamdullah Kesen – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR