Hatay sınırında yakalanan DAİŞ’lilerin akıbetleri sır gibi saklanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hatay’ın Altınözü ve Yayladağı ilçeleri üzerinden Türkiye’ye giriş yapan DAİŞ üyelerinin Türkiye’de bombalama eylemleri yapacakları iddia ediliyor. Daha önce sınır hattında kaçakçılık yapan bir kişi, sınırda örgüt üyelerinin geliş ve gidişlerinin kontrollü bir şekilde yapıldığını ve sınır karakollarındaki komutanların haberi olmadan sınırdan kuş uçmadığını iddia etti.

Hatay’ın Altınözü ve Yayladağı ilçeleri üzerinden Türkiye’ye giriş yapan DAİŞ üyelerinin Türkiye’de bombalama eylemleri yapacakları iddia ediliyor. Gerek Hatay Valiliği gerekse Hatay Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda “Eylem hazırlığı içinde olan canlı bombalar yakalandı” şeklinde açıklamalar yapılsa da bu kişiler hakkında net bir bilgi paylaşılmıyor. En son 23 Haziran tarihinde Hatay’da 5 canlı bombanın yakalandığı, bunlardan 2’sinin Türk, 3’ünün ise Arap uyruklu olduğu açıklanmıştı. Yakalanan bu kişilerin eylem hazırlığında olduğu açıklansa da, kimlik bilgileri ile ilgili hiç bir şey açıklanmaması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Bu kişilerin Hatay’ın neresinde yakalandıklarına dair bilgi ve nerede tutuldukları sır gibi saklanıyor.

OTOGARDA YAKALANANLAR NEREYE GÖTÜRÜLDÜ?

23 Haziran’da yaşanan bu olayın ardından Hatay Otogarı’nda 6 kişinin başka kentlere giderken yakalandığı iddia edilirken, bu olaya ilişkin ise valilik ve emniyetten açıklama yapılmadı. Otogarda bulunan yazıhane çalışanlarının ise konuşmamaları yönünde tehdit edildikleri ileri sürüldü. Otogarda ismini vermek istemeyen bir çalışan, yakalanan kişilerin apar topar otogar polis merkezine götürüldüğünü ve ardından gelen zırhlı araca bindirilerek, otogardan çıkarıldıklarını belirtti. O gün otogara özel harekat polisleri, TEM polisleri, bomba imha uzmanları ve çok sayıda sivil polisin geldiğini anlatan çalışan, yazıhaneler ve otobüslerin didik didik arandığını ve bomba araması yapıldığını söyledi.

YAKALANANLAR GERİ GÖNDERME MERKEZİNE GÖTÜRÜLÜYOR

Hatay’da göç idaresine bağlı geri gönderme merkezi örgüt üyeleri için konaklama görevi görürken, son 2 hafta içinde yakalandığı iddia edilen örgüt üyelerinin geri gönderme merkezine götürüldükleri de iddialar arasında. Geri gönderme merkezlerine götürülen bu kişilerin bir süre sonra başta Avrupa ülkeleri olmak üzere İngiltere ve ABD’ye gönderildikleri belirtildi. Daha önce geri gönderme merkezlerinde DAİŞ üyelerinin kaldığına dair iddialar basına yansımış, bu kişilerden bazılarının Avrupa ülkelerinde bombalı saldırılar gerçekleştirdikleri ortaya çıkmıştı.

‘SINIRDAN GELENLERDEN HABER ALINAMIYOR’

Sınır hattının hareketlenmesi ile paralel olarak Türkiye’ye radikal gruplara üye militanların da geçişleri artarken, bu kişilerin daha çok devlet yetkilileri ile ilişkiye geçtiği ve bu sayede yurtdışına çıkabildikleri ifade edildi. Altınözü ilçesinde daha önce sınır ticareti yapan ancak Suriye’de savaşın başlamasından sonra ülkeye gelen mülteci kafilelerini Avrupa ülkelerine gönderen ve güvenlik gerekçesi ile isminin açıklanmasını istemeyen bir kişi, son günlerde sınır hattında geçişlerin arttığını söyledi. Sınırın öbür tarafından kendileri ile iletişime geçen bu kişilerin ülkeye geldikten sonra sınır karakollarına yada ilçe merkezinde bulunan polis merkezlerine gittiğini ardından kendilerinden bir daha haber alınamadığını ifade etti.

‘KARAKOL KOMUTANLARI BU İŞLERİN BAŞINI ÇEKİYOR’

Eskiden insan kaçakçılığı yaptığını ve bu işleri artık bıraktığını iddia eden bir kişi, sınırdan Türkiye’ye geçiş yapan örgüt üyelerinin jandarma ve emniyetin bilgisi dahilinde geldiğini ifade etti. Bazen sınırdan geçirdikleri kişileri televizyonlarda “Canlı bombalar eylem hazırlığındayken yakalandı” şeklinde haberlerde gördüğünü dile getiren kaçakçı, ancak sınırdan geçen bu kişilerin doğrudan jandarmaya yada polise gittiğini defalarca kendi gözleri ile gördüğünü söyledi.

Sınırda örgüt üyelerinin geliş ve gidişlerinin tamamen kontrollü bir şekilde olduğunu dile getiren kaçakçı, “Karakol komutanları ve uzman çavuşlar bu işlerin başını çekiyor. Onlardan habersiz sınırda kuş uçmuyor. Benim komutanlara verdiğim paranın haddi hesabı yok ve bu yolla zengin olan kara komutanları çok var” dedi.

SIK SIK BU VAKALAR YAŞANIYOR

Hatay’da daha önce de buna benzer vakaların sıkla yaşandığı bilinirken, başta Reyhanlı, Altınözü, Yayladağı, Kırıkhan ve Hassa gibi sınır ilçelerinde radikal gruplara ait çok sayıda hücre evi olduğu belirtiliyor. Bu evlerden emniyet ve MİT’in haberdar olduğu daha önce basına yansımıştı. En son geçen sene Temmuz ayında Reyhanlı ilçe merkezinde bir evde patlama yaşanmış, 2 kişi yaşamını yitirmiş ve 1’i kadın 3 kişi ise gözaltına alınmıştı. Patlamadan sonra Hatay Valiliği tarafından üstün körü bir açıklama yapılsa da daha sonra basına yansıyan fotoğraflarda elektrikli süpürge içinde bomba düzeneği yerleştirilirken patlamanın olduğu görülmüştü. Olayla ilgili daha sonra hiç bir gelişme yaşanmazken, gözaltına alınan kişilerin ise 3’ncü bir ülkeye sınır dışı edildikleri iddia edildi.

Erdoğan Alayumat – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR