Arap Alevilerin Evvel Temmuz Festivali 3. gününde devam ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geleneksel Samandağ Evvel Temmuz Festivalinin bu yıl 18’incisi Samandağ sahilinde Grup Abdal’ın sahne alması ile devam etti.

Geleneksel Samandağ Evvel Temmuz Festivali’nin bu yıl 18’incisi gerçekleştirildi. Samandağ Kalkınma Derneği ve Akdeniz Kütür Derneği tarafından 11-14 Temmuz tarihleri arasında gündüz ve gece etkinlikleri şeklinde gerçekleşecek olan festival kapsamında 4 gün boyunca paneller, seminerler ve konserler gerçekleşecek. Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan sahil şeridinde yapılan festival açılışına Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) ve çok sayıda kişi katıldı. Festival alanına sayısızca stant açılırken, stantlarda 125 gündür açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çeken pankartlar da asıldı. Festival yerel müzik guruplarının sahne alması ile başladı.

Kısa müzik dinletisinin ardından açılış konuşmasını yapan Festival Tertip Komitesi üyesi Hakan Sönmez, açlık grevinde bulunan Gülmen ve Özakça’nın durumuna dikkat çekerek, insanların korkmadan konuşabildiği günlerin bir an önce gelebilmesini diledi. Türkiye’de güzel günlerin yakın olduğunu dile getiren Sönmez, bunun için herkesin daha fazla mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.

POLİSİN GÜLMEN VE ÖZAKÇA TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ

Alan güvenliğinden sorumlu polisin Devrimci Parti Hatay İl Örgütü tarafından hazırlanan ve üzerinde Özakça ve Gülmen’in resimlerinin bulunduğu “OHAL’e, KHK’lere diz çökmeyenler kazanacak” yazılı pankartı yırtması kısa süreli gerginliğe neden oldu. Polisin tutumuna tepki gösteren STÖ temsilcilerine, polisin “Haddinizi bilin” demesi dikkat çekerken, tertip komitesinin araya girmesi ile gerginlik büyümeden sona erdi.

Açılış konuşması ardından Kürt kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitirenler adına şiirler okundu.

Festivalin ilk günü Grup Abdal’ın sahne almasıyla son buldu.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR