Hatay’da 2 yıldır bitmeyen yol çalışması esnafı iflasın eşiğine getirdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suriye’de 7 yıldır süren savaştan kaynaklı iş yapamayan Uğur Mumcu Bulvarı’ndaki esnaflar, belediyenin bitmeyen yol çalışmasından ötürü iflasın eşiğine geldi.

CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yıl önce şehir merkezinde bulunan Uğur Mumcu Meydanı’nda battı çıktı projesi kapsamında çalışmalar 2 yıldır bitirmiş değil. Çalışma sırasında çıkarılan tarihi eserler nedeniyle projesinin uzadığı belirtilirken, 7 yıldır süren Suriye savaşından sonra iş yapamaz duruma geldiklerini belirten esnaflar, belediyenin bitmez bilmeyen çalışması nedeniyle iflasın eşiğinde olduklarını vurguladı.
‘EVE 10 TL İLE GİTTİĞİM GÜNLER OLUYOR’
Meydanda lokanta işleten Mehmet Harbeylioğlu 2 yıldır çalışmaların bitirilmediğini ve çalışmalardan ötürü mağdur olduklarını dile getirdi. Harbeylioğlu, “Valiye ve belediye başkanına sesimizi duyurmaya çalıştık. Ama nafile bir türlü sesimizi duyuramadık. Biz mağdur olduk. Ancak hiçbir şekilde el uzatılmadı. Başka yerde bu çalışmalar yapılınca esnaflara yardım edilir. En kötü ihtimal, bir yıl sonra ödemeli olma şartı ile bize kredi çıkartsınlar dedik, ancak onu da yapmadılar. Bir yetkili gelip demedi ki esnafa sorununuz nedir? Acaba bu insanlar ne durumda demediler. Şuan kredi borçlarımı ödeyemiyorum. Buradaki bazı esnaflar benden daha kötü durumda. Kapatanlarda var. Eve 10 TL ile gittiğim günler oluyor” diye durumlarını özetledi.
‘KİMSE İŞ YAPAMIYOR’
Çalışma sırasında tarihi eser çıktığı için çalışmaların bitirilemediğini belirtildiğini aktaran Harbeylioğlu, yetkililerin duyarsızlığından yakınarak, “Bu yol olsa ben yoksam, ne anlamı var. Ya dükkânımı yıkıp atacağım ya da devredeceğim. Burada kredi çekerek evime ekmek götürüyorum. Yetkilere seslenmek istiyorum.  Valimiz ve belediye başkanımız Uğur Mumcu Bulvarı’ndaki esnafları bir dolaşıp, halini sorup görsün.  İki yıl bariyer arasında kalmış bir dükkân ne kadar kazanabilir. Yol geçmez insan geçmez. Benim dükkânım önündeki kaldırıma kadar bariyerler çekilmiş. Ne araba ne de insan geçiyor. Zaten burası savaş alanı sayılır. Buraya büyük bir etkisi var. Savaştan dolayı herkes etkilendi. Ekonomik açıdan bittik. Yani hiç kimse iş yapamıyor” dedi.
BİRÇOK ESNAF DÜKKÂN KAPATTI
Cam, PVC ve çelik kapı işi yaparak geçimini sağlayan bir diğer esnaf Mahmut Çinler ise, belediyenin çalışmalarından kaynaklı ciddi mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi. Çinler, “Zaten yedi yıldır bir savaş var. Üzerine şimdi burası kapatıldı. Müşterilerimiz gelemiyor. Araçlarını getirip park ettiremiyorlar. Savaş koşullarının yanı sıra bu çalışmalardan kaynaklı mağduriyetimiz büyüktür. Çoğu esnaf arkadaşımız bu durumdan kaynaklı iş yerlerini kapattı.  Ödemelerimizi yetiştiremiyoruz.  Biz zar zor ayakta duruyoruz” dedi.
“Suriye savaşı biran önce biterse piyasa da canlanır. Piyasa da nakitsizlik ve bir belirsizlik var. İnsanlar tedirgin, iş yapacaksa bile bekletiyorlar. İnsanlar savaştan kaynaklı tedirgin, bir şeyler yapsam mı yapmasam mı diye düşünüyor” diyen Çinler, belediye ile yaptıkları görüşmede çalışmanın en kısa sürede bitirileceğini aktarıldığını anlattı.
MA / Hacı Yusuf Topaloğlu
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR