Havalimanına saldırı: Riyad, Tahran’ı uyardı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Savunma Bakan Yardımcısı prens Halid Bin Salman, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, saldırıdan İran’ı sorumlu tutarak, “doğrudan veya milisler aracılığı” ile saldırıların devam etmesinin “sonuçları olacağını” belirtti.

Çarşamba günü ülkenin güney batısındaki Abha sivil havalimanına yönelik füze atışını Yemenli Husi milisleri üslenmişti.

Riyad yetkililerine göre bu saldırıda yaralananlardan 8’i hastaneye kaldırılırken, 18’i olay yerinde tedavi edildi.

2015’den bu yana Yemen’de Husilere karşı savaşta olan Riyad öncülüğündeki Arap Koalisyonu, saldırıdan sonra yaptığı açıklamada “hızlı ve sert” bir yanıt verecekleri tehdidinde bulundu.

Kral Salman’ın oğlu Halid Bin Salman, “Husi milislerinin suçlarına sarsılmaz bir kararlılıkla karşı koyacağız” dedi.

Salman’a göre sivil bir havalimanının hedef alınması, İran’ın bölgesel istikrar ve güvenlik için oluşturduğu tehdidi gösteriyor. Salman, bu saldırıdan İran’ın sorumlu tutulması gerektiğini savundu.

Abha havalimanına yönelik saldırı, bir çok Arap ülkesi ve Avrupa Birliği tarafından kınandı.

Şii Husiler, geçen ay Suudi Arabistan’a yönelik insansız hava araçları ile düzenlenen bir dizi saldırıyı üstlenmişti. Bunlardan biri 14 Mayıs’ta bir petrol boru hattı üzerindeki iki istasyonu hedef almıştı. İki gün öncesinde ise Körfez’de ikisi Suudilere ait olmak üzere dört petrol gemisine sabotaj düzenlenmiş ve tahrip edilmişti. Riyad yönetimi bu sabotaj eyleminden de İran’ı sorumlu tutuyor.

Batı destekli Suudi-Birleşik Arap Emirlikleri koalisyonu, Mart 2015’ten bu yana Yemen’de Husilere karşı savaş halinde. İki bölgesel rakip olan Suudiler ve İran’ın vekalet savaşı yürüttüğü bir alana dönüşen Yemen’de, dünyanın en ağır insani krizi yaşanıyor. Savaşta, koalisyon güçleri tarafından ağır savaş suçları işlendi. Husiler, 2014’ten bu yana başta başkent Sana olmak üzere geniş bir coğrafyayı denetiminde bulunduruyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR