Havalimanında saldırıya uğrayan modacı Şansal tutuklandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sosyal medyadaki paylaşımı gerekçesiyle KKTC’den sınır dışı edilen Modacı Barbaros Şansal, İstanbul’a getirildi. Gözaltına alınan Şansal, Atatürk Havalimanı apronunda saldırıya uğradı. Adliyeye sevk edilen Şansal, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı

Sosyal medyada “işletmecisi ve tüm çalışanları alevi olduğu için noel baba kılığındaki sünni müslümanlar İstanbul’da silahla insanları taradı, özeti budur” paylaşımı gerekçe gösterilerek KKTC’den sınırdışı edilen modacı Barbaros Şansal, İstanbul’a getirildi. Gözaltına alınan Barbaros Şansal, Atatürk Havalimanı’nda uçaktan indiği sırada, apronun içerisinde ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Şansal’ı yanında bulunan polislerin gözleri önünde uçağın merdivenlerinden alarak saldırmaya başlayan saldırganların kim oldukları, uluslararası bir havalimanında aprona nasıl giriş yaptıkları akıllarda soru işareti bıraktı.

Şansal tutuklandı

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarılan Şansal, savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Şansal, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla tutuklandı. Şansal, Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

‘Nefret dili kullanmadım’

Şansal, savcılığa verdiği ifadesinde, suçlanan paylaşımlardan bir tweet’i kabul ederek “Buradaki amacım üç farklı inanca sahip insanların mağdur edildiğine ilişkindir. Kesinlikle ayrımcı, nefret ve kin dili kullanılmamıştır” dedi. Şansal, söz konusu videoyu ile ilgili ise “19 Ekim 2015’te Reportare isimli internet sitesinde bir röportaj vermiştim. Bu röportajın başlığı da ‘B… boğul Türkiye’ idi. Videoda bu kelimeyi ayrımcılığa karşı bir hiciv olarak paylaştım. Hackerler tarafından bana telefonda hakaretler başladı. Bu nedenle tüm hesaplarımı ve iletişimimi tamamıyla kapattım. 1 Ocak 2017’den sonra hiçbir iletişim aracım yoktur. Suçlamayı kabul etmiyorum” diye konuştu.

KKTC’den açıklama

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, ülkesinden sınır dışı edilen modacı Barbaros Şansal’ın, sosyal medyada paylaştığı video nedeniyle havalimanında saldırıya uğramasına ilişkin açıklama yaptı. Şansal’ın söylemlerini onaylamadığını ifade eden Akıncı, “İçişleri Bakanlığı’nın eski bir karara dayanarak uyguladığı anlaşılan sınır dışı işlemi sonrasında bunun havaalanında bir linç girişimine dönüşmesi, hepimizi derinden düşündürmelidir” ifadelerini kullandı.

HDP’den yasa önerisi

Şimdiye kadar yapılan linç girişimlerinden gözaltına alınan olmazken konuyla ilgili Halkların Demokratik Partisi (HDP) meclise yasa önerisi vermişti.

Gökçek’ten dikkat çekici mesaj!

Öte yandan AKP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek twitter hesabından “BARBAROS ŞANSAL KIBRIS’DAN GETİRİLDİ… UÇAKTAN İNERKEN TÜRK MİLLETİ TEPKİ GÖSTERDİ… İNSANLARI TAHRİK ETME BARBOROS…” şeklinde paylaşımda bulundu.

 

BARBAROS ŞANSAL KIBRIS’DAN GETİRİLDİ…
UÇAKTAN İNERKEN TÜRK MİLLETİ TEPKİ GÖSTERDİ…
İNSANLARI TAHRİK ETME BARBOROS… pic.twitter.com/WDRNXa4Vq1

— İbrahim Melih Gökçek (@06melihgokcek) January 2, 2017

 

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR