Hayatın bedeli 36 dolar

  0
  220

  Myanmar devletinin Arakanlı Müslümanlara yönelik katliam ve tehcir politikası sürüyor. Bangladeş’e sığınan Arakanlı sayısı 400 bine  yaklaşırken, Arakanlılar, Bangladeş kıyısına çıkmak için ise, kişi başı 36 dolar ödemek zorunda kalıyor

  Myanmar devletinin Arakanlı Müslümanlara yönelik başlattığı göç ettirme ve katliam politikası uluslararası arenada ve kimi Müslüman ülkelerde iç siyasette oy için kullanılırken, göç edenlerin sayısı 400 bine yaklaştı. Başını Türkiye’nin çektiği kimi ülkeler, Arakanlı Müslümanlara yönelik uygulamaların benzerini kendi ülkesinde halklara uygularken, tehcir politikası sürüyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutarres, Myanmar’daki durumu bir trajedi olarak değerlendirdi ve 380 bin Arakanlı Müslümanın Bangladeş’e sığındığını açıkladı.

  Arakanlılara yasal statü

  BM Sekreteri, Myanmar’dan komşu Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar’ın sayısının 125 bin kişi olduğunu açıkladığını hatırlatıp, “Bu sayı üç misline çıktı. 380 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş’e sığındı” dedi. Sorunun tam anlamıyla çözümü için Myanmar’da yaşayan Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık verilmesi gerektiğini belirtti. “Vatandaşlık verilmesi gerekiyor ancak vatandaşlık verilmese de Arakanlı Müslümanlara mutlaka yasal bir statü tanınması gerekiyor” diye konuştu. Bölgede yaşanan trajik durum sonucunda kadın ve çocukların aç kaldığını belirten Gutarres, “Tüm ülkeler yardım konusunda ellerinden ne gelirse yapmalıdır” dedi.

  Çoğunluğu çocuk

  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü Christophe Boulierac da, 25 Ağustos’tan bu yana Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 400 bine yaklaştığını, bunların 220 binini çocukların oluşturduğunu söyledi.

  İnsan kaçakçıları devrede

  Myanmar’daki katliamdan kaçmak isteyen Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş kıyısına çıkmak için kişi başı 36 dolar ödemek zorunda kalıyor. Arakanlı Müslümanlar, yakılan köylerinden ayrılarak günlerce yürüdükten sonra sahil şeridinde kendilerini bekleyen kriz fırsatçılarının eline düşüyor. Teknelere gerekli parayı ödeyemeyen mülteciler hayatta kalabilmek için ziynet eşyalarını vermek zorunda kalıyor. Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş kıyısına çıkmak için ise, kişi başı 36 dolar ödemek zorunda kalıyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here