Hayır ve Ötesi: YSK AKP’nin seçim kurulu gibi çalıştı

Post date:

Author:

Category:

Hayır ve Ötesi’nden Melis Akyürek, YSK’nin AK Parti’nin seçim kurulu gibi çalıştığını dile getirerek, “45 dakika YSK’nin sitesine ulaşılamadı. YSK kendi verilerini giremedi. Bir şeyler yaşandığı çok net” dedi.

Referandum sonuçlarının açıklanmaya başlaması ile birlikte gündeme gelen “hile” tartışmalarına dair Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yanı sıra birçok çevreden tepkiler gelmeye devam ediyor. Bu tepkileri gösterenlerin arasında, onlarca kette sandık başlarında gönüllü çalışanları ile yer alan Hayır ve Ötesi de var. Hayır ve Ötesi’nden Melis Akyürek, birçok okula zarf ve pusulanın eksik geldiğini, İstanbul’un ilçesi Maltepe’de bulunan bir okulun tamamında eksikliğin olduğunu söyledi.

Akyürek, yurt dışı oylarda yer alan mühürsüz oyların geçersiz sayıldığına dair kendilerine bilgi geldiğini dile getirerek, Türkiye’de mühürsüz olan ve kabul edilen mühürsüz oyların ise 1,5 milyona denk geldiğini iddia etti.

‘SEÇİM MEŞRU DEĞİL’

Akyürek, “Sandık başlarında oy çalamayacaklarını anlayanlar YSK’nin tepesinden bir karar alarak bunu gerçekleştirdiler. Dolayısıyla meşru bir seçim olduğunu düşünmüyoruz. Bu seçimin güvenliğinin sınıflar bazında değil. YSK’nın yapmış olduğu, Anadolu Ajansı (AA) nasıl AKP’nin bir ajansı gibi çalışıyorsa YSK da adeta AKP’nin seçim kurulu gibi çalıştı. Daha başkanlık gelmeden YSK’ya da müdahale ettiğini göstermiş oldu AKP” diye konuştu.

‘BUNUN BİR OYUN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

Referandumda kendilerine gelen veri ve ihlallerin girişini yapmaya devam ettiklerini kaydeden Akyürek, “Bunun bir oyun olduğunu düşünüyoruz. 142 belgesini cebine koyarak gelip oy kullanıp da belgesini sandık görevlilerine teslim etmeyen polis vakaları söz konusu. Onların haricinde okullarda ‘Evet’ mührünün tıkır tıkır basıldığı vakalar yaşandı” diye konuştu.

‘YSK’NIN SİTESİNE 45 DAKİKA ULAŞILAMADI’

YSK’nın mühürsüz oylara ilişkin son dakika kararına dair ise Akyürek, “O mühür olmadığı zaman siz evinizde bir ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ mührü bastırabilir siniz. AKP’nin ‘Evet’ mührü basılmış halde size verilebilir. Çok rahat bir şekilde bunu organize ediyor olabilirsiniz. Nitekim 1,5 milyon oydan bahsediliyor. Seçim şu anda çok büyük bir farkla kazanılmadı, zaten kazanıldığını düşünmüyoruz biz. Dolayısıyla oyların bu süreçte sandık başlarında değil de daha büyük bir oyunla çalındığını düşünüyoruz büyük resimde. İstanbul’da Üsküdar gibi bir yerde ‘Hayır’ çıkmış durumda, Esenyurt’ta ‘Hayır’ çıkmış durumda. Dolayısıyla İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır gibi illerde ‘Hayır’ çıkmışken, ülke genelinde nasıl oluyor da ‘Evet’ önde çıkıyor. Çuvallar gelmekte iken sandıkların açıldığı söylendi. 45 dakika YSK’nın sitesine ulaşılamadı. YSK kendi verilerini giremedi. Bir şeyler yaşandığı çok net” değerlendirmesinde bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR