HDK-A’dan Halklar ve İnançlar Meclisi ve Çalıştay için girişim

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDK-Avrupa, sadece HDK-A Halklar ve İnançlar Meclisi oluştumakla kalmayıp, HDK-A dışından kurum ve bireylerin de katılımıyla, başta ‘Avrupa Halklar ve İnançlar Çalıştayı’ olmak üzere, biraraya gelenlerle çeşitli çalışmaları gerçekleştirmek istiyor.

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Halklar ve İnançlar Komisyonu geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Leverkusen şehrinde toplandı. Toplantıda, önümüzdeki yılın başlarında, Ocak-Şabat aylarında, genişletilmiş toplantı yapılma kararı alındı. Toplantının tam tarihi, bu hafta cumartsei günü, 18 Kasım’da biraraya gelecek olan HDK-A Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, bileşen Halk ve İnanç kurumların ve bireylerin de görüşü alınarak belirlenecek.

HDK-A Halklar ve İnançlar Komisyonu üyeleri Demir Çelik, Elif Sonzamancı, Leman Stehn ve Hüseyin Şenol tarafından yapılan açıklamada “Hem Avrupa’da yaşamamızdan, hem de Türkiye halklarıyla dayanışma mücadelemiz için bu tür oluşumları çok önemsiyor, değer veriyoruz” diyerek “HDK-A Halklar ve İnançlar  Meclisi’nin oluşturulması muhakkak yaratılmalıdır.” açıklamasında bulundular. Komisyon, sadece HDK-A Halklar ve İnançlar Meclisi oluştumakla kalmayıp, HDK-A dışından kurum ve bireylerin de katılımıyla, başta ‘Avrupa Halklar ve İnançlar Çalıştayı’ olmak üzere, biraraya gelenlerle çeşitli çalışmaları gerçekleştirmek istiyor.

HDK-A bileşenlerinden Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eş Başkanı Veli Kaya ve Almanya Maraş İnisiyatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekber Salman’nın da katıldığı toplantıda “HDK-A olarak, tüm Avrupa’da Halklar ve İnançların ortak mücadele zeminine dönük çalıştayı tüm kurumlarla birlikte gerçekleştirmek istiyoruz.” denerek “Başta Türkiye ve Mezopotamya halkları ve inançları olmak üzere, Avrupa’da yaşayan halklar ve inançlarla Avrupa Demokrasi Hareketini birlikte örgütleyelim” içerikli çağrıda bulunma konusunda görüş birliği oluştu.

Yapılacak geniş çaplı toplantıya “Gerçekleştireceğimiz çalıştayda çokluk içinde birlikte olmaya, kendi demokrasimizi var etmeye, ‘Halklar ve İnançlar Meclisi’nden Ne Anlıyoruz’ sorusuna yanıt bulmaya sizi davet ediyoruz.” denerek, çağrıda bulunulacak.

Yapılacak toplantıya şu kurumlar davet edilecek:

-Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)

-Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM)

-Asuri – Süryani Topluluğu

-Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)

-Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E)

-Avrupa Karerliler Derneği AVKAR

-Avrupa Sürgünler Meclisi

-Çerkesler

-Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA)

-Demokratik Pomak Hareketi

-Dersim 38 – Soykırım Karşıtı Derneği,

-Dersim Birlikler Federasyonu

-Dersim İnşa Cemiyeti

-Devrimci Aleviler Birliği (DAB)

-Devrimci Karadeniz

-Devrimci Laz Platformu

-Ezidiler Federasyonu

-HAK-DER

-Karakoçanlar İnisiyatifi

-Koçgiri İnisiyatifi

-Kürdistan İslam Partisi

-Kürecik Halk İnisiyatifi

-Maraş Girişimi

-Nor Zartonk

-Platforma Kurden Anatolia Navin

-Soykırım Karşıtları Derneği

-Tilkililer İnisiyatifi

Yine, listede bulunmayan, diğer halk ve inanç kurumlarına da ulaşılmaya çalışılacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR