HDK Eşsözcüsü Hamzaoğlu: 20 Kasım yeni bir başlangıç

Post date:

Author:

Category:

7. Olağan Genel Kurulu’nda HDK Eşsözcülüğüne seçilen Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, faşizmin kurumsallaştığına dikkat çekti. Diktatörlüğün toplum üzerindeki korku örtüsünü birleşik cephe ile kaldırılabileceğini belirten Hamzaoğlu, 20 Kasım’da Kartal’da yapılacak mitingin yeni bir başlangıcın işareti olduğunu belirtti

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen 7. Olağan Genel Kurulu’nda HDK’nin Eşsözcüsü olarak seçilen Onur Hamzaoğlu, Kanun Hükmünde Kararname ile Kocaeli Üniversitesi’nde Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza attığı için görevden alınmıştı. Dilovası’ndaki sanayi tesislerinin yarattığı halk sağlığı sorunlarını tespit ettiği için de defalarca baskılara maruz kalan Hamzaoğlu, Türkiye’nin siyasal gidişatını, yaratılan korku ikliminin nedenlerini ve çözümlerini değerlendirdi.

15 Temmuz’dan sonra yatırım yok

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşanan ekonomik krize dikkat çeken Hamzaoğlu, “Türkiye’de uzun yıllardır yatırım konusunda ciddi sıkıntılar var. Özellikle temmuzdan sonra yapılmış tek bir yatırım yok. 3. Havaalanı, Avrasya tüneli, 3. köprü, Dilovası köprüsü ya da Marmaray, iç dinamikleri hareketlendirmek için yapılmış projeler. Kapitalist sistemin Türkiye’deki sıkışmışlığını, sermayenin kazanımlarına dönüştürerek açılması arayışlarıdır” şeklinde yorumladı. Ortadoğu’da yaşanan sistem krizinin giderek derinleştiğine dikkat çeken Hamzaoğlu, Kürt Özgürlük Hareketi’nin Arap Baharı’ndan farklı olarak dünyanın yeniden şekillenmesi ve halkların yeniden özgürleşmesinde çok önemli bir alan açtığına işaret etti.

Faşizm kurumsallaşmış

Türkiye’de güçler ayrılığının sonuna gelindiğini ve güçlerin bir merkezde toplandığını belirten Hamzaoğlu yasama, yürütme ve yargı diye bir şeyin kalmadığını vurguladı. Akademisyenlere, işçilere, emekçilere, kamu kurumları ve toplumun tüm kesimlerine yönelik saldırılara karşı ortak bir cephenin önemine değinen Hamzaoğlu “İşçi sınıfı dediğimizde artık işçi sendikaları anlaşılmamalı. Akademisyenler, öğretmenler işçi değil mi? Sadece madenler, sadece sanayide olanlar üzerinden konuşmadığımız zaman görüyoruz ki, doğrudan doğruya işçi sınıfına ve örgütlerine de çok net bir saldırı var. KESK’in sendikalarına yapılanlar, TTB, TMMOB’a yönelik girişimler ortada. Bunları görüp de ‘İşçi sınıfını doğrudan doğruya ezmek yok’ demek abesle iştigal. Türkiye’de faşizm bugün bütün kurumları ile oturmuş durumdadır. Burada yapacak şey; cephe oluşturmaktır. Siyasi yapıları Türkiye’de cepheye ikna edene kadar da, eylem birliklerini ne pahasına olursa olsun öne çıkarmak durumundayız. Bu hem halka önemli bir mesaj olacaktır, hem de kurumları birbirine yakınlaştıracak ve yaklaştıracaktır” dedi.

Ortak cephede buluşmalıyız

Birleşik cephenin bütün siyasi ve toplumsal örgütlerin öznelerini koruyarak ve kitleleri ile ilişkilerini örgütlü tutarak sağlanabileceğini söyleyen Hamzaoğlu, “Siyasi öznelerin kitlelerinden geri kalmadan onların yanına doğru yürümeleri gerekiyor. Görebildiğim kadarıyla bu eylem birlikleri ile olabilir. Örneğin; 20 Kasım’da Kartal’da bir miting var. AKP’nin doğrudan doğruya destekçisi olanlar dışında herkes o alanı doldurmalı. O alanda ‘savaşın bir an önce bitmesi, başkansız bir Türkiye, eşitlikçi bir toplum, özgür demokrasi, parlamenter sistemin yeniden kurulması’ başlıklarında bir araya gelmeli. CHP tabanı ya da Kürt tabanı olmadan Türkiye’de toplumsal mücadele başarıya ulaşamaz” dedi.

20 Kasım’da yeni bir başlangıç

Türkiye’de demokratikleşmeyi sağlayacak tüm güçlerin 20 Kasım’da Kartal’da buluşacağını belirten Hamzaoğlu, “Türkiye’de yeni bir dönem için 20 Kasım bir başlangıç olabilir. ‘Teslim Olmayacağız’ mitingi bana çok büyük bir heyecan verdi. Hepimizin bütün gövdemizle, meydanı doldurmamız gerekir. O meydanı dosta heyecan ve umut veren, düşmana da korku veren bir hale getirelim” dedi. Cesaretin korku gibi bulaşıcı olduğunu kaydeden Hamzaoğlu, örtüyü kaldırırsak, cesaret ile korkanları buluşturarak, zincirleme bir şekilde bu toplum yeniden ayağa kalkacağını ifade etti.

‘Teslim Olmayacağız’ mitingi yarın

20 Kasım Pazar günü saat 14.00’te İstanbul’un Kartal ilçesinde düzenlenecek olan “Teslim Olmayacağız” mitingi için hazırlıklar devam ediyor. Kartal’da yapılacak mitinge Halkevleri, HDP, Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), DİSK ve KESK de ortak bir açıklama yaparak halklara AKP’nin yaratmak istediği diktatör rejimine karşı mitinge katılım çağrısı yaptı. CHP İstanbul İl Başkanlığı, ilçe örgütleri ve gençlik kollarının il örgütünün öncülüğünde mitinge katılacağını açıklamıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR