HDK faaliyetlerine 3 yıl sonra dava

Post date:

Author:

Category:

HDK faaliyetlerine katıldıkları gerekçesi ile 2014’da haklarında soruşturma başlatılan 8 HDK’liye 3 yıl sonra “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla dava açılırken, iddianameye 8 kişinin sürekli takip altında olduğu yansıdı.

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) faaliyetlerine katıldıkları gerekçesiyle 2014’da haklarında soruşturma başlatılan, EMEP GYK üyesi Halil İmrek, HDP Adana İl Yöneticisi İbrahim Yakut, Tüm Bel Sen üyesi Güven Boğa’nın da aralarına bulunduğu 8 kişi hakkında 3 yıl sonra “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

ADIM ADIM TAKİP

İddianame İstanbul Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturmadaki gizli tanık ifadelerine dayandırılırken, HDK’nin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın talimatı ile kurulduğu iddiası yer aldı. İddianame de 8 kişinin katıldıkları ya da organize ettikleri tüm demokratik etkinlikler ise suç unsuru olarak değerlendirildi. Yine iddianamede 8 kişinin adım adım hem fiziki hem de teknik takibe alındığı ve her şeyin kayda alındığı da yer aldı.

İddia makamı, HDK’nin 2011 genel seçimlerinde Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun ortaya çıkardığı sonuca bağlı olarak bir mücadele hattı ortaya çıkarmayı hedeflediğini ve bu nedenle ortaya çıktığını açıklarken, HDK’nin tüm faaliyetlerinin “terörize” etmesi dikkat çekti. İddianamede, HDK’nin daha sonra HDP’ye dönüştüğü vurgulanırken, HDP Eş Genel Başkanları’nın ve milletvekillerinin “terör örgütü üyeliğinden” yargılanmasının da iddianamede yer aldı.

TÜM DEMOKRATİK EYLEMLER ‘ÖRGÜT ‘ ADINA YAPILMIŞ!

İddianamede Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının anılması, 1 Eylül Dünya Barış Günü, dönemin BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katıldığı barış mitingi, açlık grevlerinin taleplerine destek açıklamaları, Roboski katliamı, Halepçe katliamı, Ermeni soykırımı gibi konularda yapılan şiddet içermeyen anma ve eylemler, Gezi eylemlerine katılım çağrıları iddianamede “terör örgütü adına yapıldığı” iddia edildiği görüldü.

6 Mayıs 2012’de yapılan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının anma yürüyüşünün “terör” örgütüne taban kazanma amaçlı bir eylem olarak zikredildiği iddianamede yürüyüşte taşınan Denizlerin fotoğrafları da “terör örgütü üyelerinin fotoğrafları taşındı” şeklinde yer aldı. Gezmiş’ten “terör örgütü lideri” diye bahseden iddia makamı polis tarafından öldürülen İbrahim Aras’a ilişkin yapılan açıklamaların çocuğun ölümünün istismar edilmesi olarak değerlendiriliyor.

Davanın ilk duruşması 27 Kasım’da Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR