HDK ‘hayır’ kampanyasını anlatacak

Meclis’te görüşülen ‘tek adam’ yasasını değerlendiren HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu, OHAL sürecinde anayasa yapılamayacağını vurgulayarak, olası referendum kararına karşı ev ev dolaşarak ‘hayır’ kampanyası yürüteceklerini söyledi

Kürt siyasetine yönelik artan baskılar ve Meclis’te görüşülen “tek adam “ yasasını değerlendiren Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu olası bir referandumda “hayır” kampanyası yürütüceklerini söyledi. “İktidar OHAL’i kendi başkanlık sistemini getirmek için araç olarak kullandığı bir süreçte anayasa değişikliğine gidiyoruz” diyen Koçyiğit, Türkiye’de mevcut tüm siyasi parti ve STK’ların uzlaştığı bir anayasa taslağı oluşturulması gerektiğini söyledi. Koçyiğit, OHAL içerisinde toplumsal uzlaşmayı gerektiren anayasa yapılamayacağının altını çizdi.

7-anayasa-hdk-kocyigit1Vekilleri dahi içeriğini bilmiyor

AKP ve MHP’li milletvekillerinin taslağın içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını söyleyen Koçyiğit, AKP ve MHP’nin mevcut anayasasına göre Cumhurbaşkan’ının Yasama, Yürütme ve Yargı üyelerinin tamamını atayacağını işaret ederek, bu sistem sayesinde demokrasinin olmazsa olmazı olan bütün temel ilkelerin delindiğini belirtti.

HDP vekilleri rehin alındı

HDP’nin eşbaşkanlarının da aralarında olduğu 11 milletvekilinin tutuklu olduğunu hatırlatan Koçyiğit, “HDP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak cezaevlerinde rehin olarak tutuluyor. Yine aynı şekilde özellikle güvenlik güçleri üzerinden HDP’li vekiller darp ediliyor, hakaretlere maruz bırakılıyor” dedi.

Ev ev anlatacağız

Anayasa taslağının halka gelmesi durumunda “Hayır” diyeceklerini söyleyen Koçyiğit, “Mahalle mahalle, ev ev gezeceğiz ve toplumun tüm kesimlerine bunu anlatacağız” dedi. Toplumun “Hayır” diyeceği noktasında umutlu olduğunu vurgulayan Koçyiğit, “Yürüttüğümüz kavgamızda hakılıyız, yeter ki kavgamızı sürdürelim” diye konuştu.

7onurMücadeleyi örgütlemeliyiz

“Tek adam” yasası tartışmalarına karşı birlikte mücadele vurgusu yapan Hamzaoğlu da, “Eğer bir ülkede faşizm varsa, yapılacaklar konusunda herhangi bir yapı olarak değil, mümkün olan en geniş cepheyi oluşturarak mücadeleyi örgütlemeniz gerekir” dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecritin ve HDP’li vekillere dönük rehin alma operasyonlarının çözümü güçleştirdiğini belirten Hamzaoğlu,”Bir tarafta Kürt halkının önderinin, diğer tarafta Türkiye’de halkların toplumsal eşitlik bağlamında birlikte siyaset yapabilmesinin partisi olarak var olan HDP milletvekillerinin rollerini oynamaları önündeki engeller kabul edilemez” dedi. Türkiye halklarına çağrıda bulunan Hamzaoğlu, “Neredeysek oradan başlayarak hem yaşananları görünür kılmalı, diğer yandan da eş zamanlı olarak, hâlâ insanca yaşayabilmek için birlikte yapabileceklerimizi paylaşmak, cesareti ve umudu yükseltmemiz gerekiyor”dedi.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER