HDP çok sayıda kentte Deniz Poyraz için taziyeleri kabul etti

0
84

Ağrı, Amed, Batman, Hakkari, Siirt, Şırnak, Van ve İstanbul’da Deniz Poyraz taziyeler kuruldu ve protesto eylemleri gerçekleşti.

AĞRI

HDP Ağrı Kadın Meclisi tarafından parti binasında düzenlenen açıklamada HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir konuştu.

Taşdemir, saldırının kişisel kararla yapılmadığını kaydederek, “Yıllardır partimizi hedefe koyan yıllardır saldıran ve algı yaratan zihniyet ile bu tetikçi aynı zihniyete sahiptir. Bu zihniyet bu katliamın zeminini açmıştır” dedi. HDP Ağrı İl Örgütü de Deniz Poyraz için il binasında taziye kurdu.

AMED

Amed’de HDP’nin Yenişehir ve Bağlı ilçe binalarında taziyeler kabul edildi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA)İl Örgütü, HDP Yenişehir ve Bağlar ilçe örgütleri de kurulan taziyeleri ziyaret etti.

HDP Amed milletvekilleri Semra Güzel, “Faşizme karşı beraber mücadele etmek gerekir. Bu katliama karşı durmak aynı zamanda bu zihniyete de karşı durmaktır. Deniz için bir araya gelmek gerekiyor” dedi.

DEVA Partisi İl Başkanı Cihan Ülsen, “Bu bir provokasyon değil bu göz göre göre gelen ve önlem alınmayan bir cinayettir. Bu suçun doğrudan failleri vardır. Biz bu suçu kamu vicdanında mahkûm etmezsek, adaletin önüne çıkarmazsak verdiğimiz mücadelenin eksik kalacağını düşünüyoruz. Onun için bu meselenin her zaman gündemde sıcak tutulması lazım. Biz de failleri ortaya çıkarmak için davanın takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

BATMAN

HDP Batman il binasında kabul edilen taziyeyi, Batman Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri ziyaret etti. Ziyaretin ardında yazılı açıklama yapan platform, Batman’da Poyraz’ın katledilmesinin protesto edilmesi esnasında yaşanan polis şiddetine tepki gösterdi.  

HAKKARİ

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kurulan taziyede “Deniz Poyraz ölümsüzdür” pankartı asıldı. Barış Anneleri ve HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, taziyeleri kabul etti.

SİİRT

HDP Siirt İl Örgütü’nde kurulan taziyeyi de halk ziyaret ederek taziyelerini iletti. Taziyede Poyraz’ın katledilmesinin Kürt halkına bir gözdağı verme amacı taşıdığı belirtildi.

ŞIRNAK

Deniz Poyraz için Şırnak’ın Cizre, Silopi, İdil, Beytüşşebap ve Güçlükonak ilçelerinde taziyeler kabul edildi. Halk sabah saatlerinde ilçe binalarına giderek baş sağlığı dileklerinde bulundu.

SİİRT 

HDP Siirt İl Örgütü bir açıklama ile tepki gösterdi. Parti binası önündeki açıklamaya HDP Amed Milletvekilli Remziye Tosun, HDP İl Eşbaşkanları Belkıza Beştaş Epözdemir ile Yusuf Batur, Siirt Barış Anneleri Meclisi, TJA aktivistleri, HDP Kadın Meclisi üyeleri ile birlikte çok sayıda partili katıldı.

Milletvekilli Remziye Tosun, saldırının HDP’ye diz çöktürme amacı taşıdığını belirterek “HDP’ye karşı geliştirilen saldırılara karşı asla diz çökmeyeceğiz. Mücadelemiz her zaman devam edecek. Bu saldırı ile bize geri adım atacaklarını zannedenler bilsinler ki her saldırı bir direniş gerekçesidir” dedi.

VAN

HDP Van İl Örgütü, Deniz Poyraz için il binalarının bahçesinde taziye kurdu. Taziye ziyaretinde bulunan CHP Van İl Örgütü Yöneticisi Cemal Şen, başsağlığı dileklerinde bulundu. Şen, “Saldırının organize bir şekilde yapıldığını biliyoruz. HDP camiasının ve Kürt halkının başı sağ olsun” dedi.

TJA ve Barış Anneleri, Poyraz’ın fotoğraf ve dövizleriyle “Deniz yoldaş ölümsüzdür” sloganı atarak, taziye ziyaretinde bulundu.

İSTANBUL

HDP İstanbul İl Örgütü ise İstanbul tüm ilçe örgütlerinde 3 gün boyunca taziyeleri kabul edecek. İl örgütündekurulan taziyenin ilk gününde, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) heyetleri taziyelerde bulundu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here