HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den erken seçim açıklaması

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çıkışının ardından HDP’nin il eş başkanları Parti Genel Merkezi’nde olağanüstü toplandı. Toplantı, Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli başkanlığında yapıldı. Erken seçim tartışmaları ve örgütlenme tartışmalarının ana gündem olacağı toplantıda, siyasi süreç ve Eş Genel Başkanların iki koldan yarın başlayacak olan kent ziyaretleri planlamaları da ele alınacak.

Toplantıda konuşan Sezai Temelli, toplantının kritik bir süreçte gerçekleştiğini ifade ederek, “Türkiye önemli bir siyasi dönemeçten geçiyor. 2018 yılı stratejik bir yıldır, bu kritik yılın önemli eşiklerin birindeyiz. Bugün hem bu süreci ayrıntıları ile değerlendireceğiz önümüzdeki dönemin çalışma programları üzerine yoğunlaşacağız” dedi.

‘ERKEN SEÇİM TELLALI AÇIKLAMA YAPTI’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün grup toplantısında yaptığı erken seçim çağrısına değinen Temelli, “Bundan iki hafta önce Sayın Buldan erken seçim olacağına vurgu yapmıştı, dün de erken seçim tellalı bu açıklamayı yaptı. Böyle diyoruz çünkü kendisi 2002’de de 2015’te de erken seçim tellallığı yapmıştı. Her ne kadar AKP ve Erdoğan sürekli ‘erken seçim gündemimizde yok’ dese de içinde bulunduğumuz kriz koşulları, hatta ülkenin çöküşe sürüklendiği bu koşullar erken seçimin neden gündemimizde olduğunu otaya koydu. Artık sembolik tarihlerden bile medet uman bir koalisyon ile karşı karşıyayız. Tıpkı 2002’deki kirli koalisyonun ortağı olan Bahçeli yine bu koalisyonun bir parçası olmuştur” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Temelli, AKP’nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002’deki erken seçim çağrısının da Bahçeli tarafından geldiğini anımsattı. Temelli, “O günlerde de ciddi bir yoksullaşma ve işsizlik söz konusu iken, sürdürülemez bir yönetim zafiyeti ortaya çıkmıştı. O tarihte de İMF, Ekonomi Bakanlığı’na kayyum atamıştı ve o seçimle AKP iktidara geldi. O zaman erken seçim çağrısı yapan Bahçeli barajın altında kalmıştı. Barajı geçemediği belli olduğu için yine kirli bir pazarlığın içine sürüklendi. Topyekûn bir kriz yumağının içindeyiz, bu kriz yumağı ülkeyi bir uçuruma sürüklemektedir. Erken seçimden medet umuyorlar ama bu erken seçim ile onları tarihin çöp sepetine sürükleyeceğiz. Çünkü günahları çok, veballeri çok. Türkiye halkları onlardan hesap soracaktır” diye konuştu.

‘KRİZİN NEDENİ AKP’NİN YOLSUZLUK EKONOMİSİDİR’

Temelli, ekonomik krizin en önemli nedenlerinden birinin AKP’nin sürdüre geldiği yolsuzluk ekonomisi olduğuna da vurgu yaptı. Temelli, bu konuda şunları söyledi: “16 yıl boyunca özelleştirme politikalarından borçlanma politikalarına kadar bu yolsuzluk ekonomisinin çarklarını göz önüne seriyor. Yakın çevresine dağıtmış oldukları bunları gösteriyor. Millete küfreden bir müteahhide tüm imkanlar sunuluyor, şeker fabrikası bu müteahhide veriliyor. Yolsuzluk ekonomisi olağanlaşmıştır. Bu iktisadi krizin en önemli nedenidir. Dolar 4 lira 10 kuruş oldu. 4 günlük artışın bedeli 80 milyar liradır. Bu topluma vergi ve zam olarak geri dönecek, ama bundan rant elde edenler var. Bugün ekonomide ekonomik aktiviteyi yükselten firmalar bir yıl içinde 220 milyar dolar borç ödemek zorunda.”

‘KRİZİN TEMEL NEDENİ BUGÜNKÜ İKTİDARDIR’

Sadece ekonomik değil, aynı zamanda siyasi bir krizin de olduğuna vurgu yapan Temelli, şöyle devam etti: “Siyasi krizin en temel nedeni bugünkü iktidar. Bugünkü iktidar kendi partisine bile vesayet uygulayan, Meclis’i hiçleştiren bir iktidar. Bu iktidardan önce de Türkiye’de vesayet sisteminin krizleri doğuran bir sistem olduğuna vurgu yapıyorduk. Çünkü bu merkezi sistem Türkiye’yi her 10 yılda bir krizlere sürüklemektedir. Bugün de AKP eliyle bunu yaşıyoruz. Bu vesayet sistemini ortadan kaldıracak demokratik bir yol bulalım diye çağrı yaptık. Bizler, demokratik cumhuriyeti inşa edemeden ülkenin özgürlük ve barış sorununu çözemeyeceğimizi söylüyorduk. Şimdi yeniden bunun mücadelesini örgütlemenin zamanıdır. Seçim bizim için mücadelenin uğraklarından biridir. Biz uzun soluklu mücadeleyi örgütleyen bir partiyiz. Bu mücadele barış, özgürlükler ve demokrasi mücadelesidir. Seçimlere kitlenmiş bir anlayışla değil, bu mücadeleye kilitlenerek bunu başarabiliriz.”

OHAL koşullarında seçime gitmeyi hedefleyen iktidara karşı OHAL’e karşı mücadelenin örgütlenmesi gerektiğinin altını çizen Temelli, “Bugün faşizmin kurumsallaşmasına karşı mücadeleyi konuşmalıyız. Bu vesayetçi anlayışı kökünden yıkmak için nasıl mücadele ederizi konuşmalıyız. Sandıklarda oyumuzu çalanlara, siyasi irademize ipotek koyanlara karşı, kayyumcu zihniyeti defetmek için neler yapabiliriz, bunu konuşmalıyız. Biz tüm bunları nasıl değiştirebiliriz işte bunları konuşmalıyız bu aynı zamanda bizim seçim çalışmamızdır. bizi ayıran budur. 5 yaşındayız 5 kez seçime girmişiz ama bizim seçim çalışmalarımız sadece seçime odaklı bir çalışma değildir. Bir yan yana gelme, çoğalma çalışmasıdır. Önümüzdeki seçimler ister erken olsun ister baskın olsun, bir bütün olarak bu mücadele programı içinde önemli uğraklardır. Geçmişin deneyimlerinden yararlanarak bugünün dinamiklerini dikkate alarak yürüyeceğiz” diye kaydetti.

Temelli, son olarak şunları söyledi: “Bu mücadeleye bütün emek ve demokrasi güçlerini davet ediyoruz. Kadınları, gençleri çağırıyoruz. 1 Mayıs’a gidiyoruz emekçilerle işçilerle buluşacak, bu mücadeleyi büyüteceğiz. Güçlü bir demokrasi mücadelesi, toplumsal dinamiklerin yan yana gelmesi ile başarılabilir. HDP, çağrısı güçlü olan, yol açıcı bir partidir. Ancak bu sayede, bu büyük buluşmalarla faşizmi yıkabiliriz. AKP-MHP koalisyonundan kurtulma vakti gelmiştir. Bu tüm ülkenin hayrınadır. Bu tekçi zihniyeti yıkma zamanı gelmiştir, savaş ve yolsuzluk politikalarından kurtulma zamanı gelmiştir.”

‘TÜRKİYE ERKEN SEÇİM ATMOSFERİNE GİRMİŞTİR’

Temelli, daha sonra basın mensuplarının bugün gerçekleşecek olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşecek görüşme ve erken seçim çıkışının “danışıklı dövüş” olduğu yönündeki soruya yanıt verdi.

Temelli, “Danışıklı dönüşten ziyade bir ittifak yapmış durumdalar. Dünkü açıklamadan habersiz oldukları inandırıcı gelmiyor. Bir tarih belirlemeye yönelik bir görüşme olabilir. Ama Türkiye artık bir erken seçim atmosferine girmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR