HDP: Fail, mülteci düşmanı iktidardır

Post date:

Author:

Category:

HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu eşsözcüleri Gülsüm Ağaoğlu ve Veli Saçılık, mülteci ölümlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “5 Ekim’de Hasekê’den Kızıltepe’ye geçmek istedikleri sırada jandarma tarafından mayınlı bölgeye sürülen ve bu nedenle yaşanan patlamada hayatını kaybeden 4 mülteciden birinin cenazesi “Kimsesizler Mezarlığı”na defnedildi. Dün de Konya’da terzide çalışan 14 yaşındaki Vail El Mansur, işe giderken sözlü sataşmalarda bulunan gruptan kaçarken bıçaklanarak öldürüldü” denildi.

‘MÜLTECİLERİ DEVLET POLİTİKASI ÖLDÜRÜYOR’

“Hemen her gün yeni bir mülteci cinayeti ile, göçmenlere yönelik yeni saldırılar ile karşılaşıyoruz” vurgusunda bulunulan açıklamada, şunlar da kaydedildi:

“Gün geçmiyor ki herhangi bir nedenle mültecilerin hakkı gasp edilmesin, bir mülteci saldırıya uğramasın, yaralanmasın ya da öldürülmesin.

Göçmenlere yönelik bu ırkçı ve ayrımcı politikalara son verilmelidir. Mülteciler de yaşadıkları ülkelerin tüm haklarından eşit bir biçimde yararlanmalıdır.

Biz, mültecilere yönelik yaşanan suçların faillerini biliyoruz. Fail, toplumda artarak çoğalan mülteci düşmanı devlet politikalarıdır. Bir kez daha soruyoruz: Mültecilere yönelik sürdürülen düşmanca politikalardan vazgeçmek için daha kaç mültecinin ölmesi gerekir?

HDP Göçmen ve Mülteci komisyonu olarak, birlikte yaşama isteğimizi ve ilticanın temel bir insan hakkı olduğunu belirtiyor, işlenen cinayetlerin takipçisi olacağımızı hatırlatıyoruz.”

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR