HDP, Kürt Şair Cegerxwîn’i andı

Post date:

Author:

Category:

HDP Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu eşsözcüleri Sevtap Akdağ Karahalı ve Ender Öndeş, yazılı açıklama yaparak, “36’ncı ölüm yıl dönümünde Cegerxwîn’i saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Açıklamada, “Kürtçe şiirin büyük ustası, 20’nci Yüzyıl Kürt aydınlanmasının önemli isimlerinden biri olan, Kürt dili ve kültürünün emektarı, şair, yazar Cegerxwîn’in ölümünün üzerinden 36 yıl geçti. Kürt toplumunun kolektif hafızasında saygın bir yer edinmiş, Kürt dili ve kültürü araştırmalarına ilham kaynağı olmuş, modern Kürt şiirinin temsilcilerinden biri olan Cegerxwîn’i 36’ncı ölüm yıl dönümünde rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz” denildi.

‘HİKAYESİ KÜRT HALKININ TARİHİNİ DE YANSITIYOR’

“Cegerxwîn’in hayat hikayesi aynı zamanda Kürt halkının baskı, toplumsal eşitsizlikler ve sürgünlük tarihinin de bir parçasıdır” denilen açıklamada, “Mardin’den Stockholm’e, Bağdat’tan Lübnan’a, Rojava’dan Başûr’a uzanan bu sürgünlük tarihi, Cegerxwîn’in hem edebi hem siyasi hem de entelektüel çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturmuştur. Kürt halkının maruz kaldığı siyasal baskılar, inkar ve asimilasyon politikalarının yanı sıra, toplum içindeki eşitsizlikler, yoksulluk, ağa ve köylü ilişkilerinin yarattığı sömürü çarkı ve vatan teması, Cegerxwîn’in şiir ve eserlerinde işlenmiş; toplumcu, barışçıl ve özgürlükçü emekçi dostu karakterini şekillendirmiştir. Savaş ve çatışmalara karşı barışçıl tutumu ise siyasi karakterinin önemli bir parçasıdır” diye kaydedildi.

‘CEGERXWIN GASPÇILARIN HEDEFİNDE’

HDP Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Cegerxwîn, Kürt toplumunun kolektif hafızasında saygın yer edinmiş bir karakter olarak, Kürt diline ve Kürt halkına düşman politikaların hedefi olmuştur. Özellikle son 4 yılda atanan kayyımların düşmanca politikalarının hedefi olan Cegerxwîn’in adının verildiği kurumlar kapatılmış, cadde ve sokak isimleri değiştirilmiş, parklar kapatılmıştır. Kürt dili ve Kürt edebiyatının önemli sacayaklarından biri olan Cegerxwîn’e yönelik bu saldırılar, iktidarın ve kayyımların Kürt toplumunun tarihsel ve kültürel hafızasına ve Kürt halkının varlığına yönelik bakışını yansıtmaktadır.

Yüzyıllardır devam eden kültür ve dil kırımı siyasetine karşı şiirleri, siyasi ve entelektüel mücadelesiyle cevap vermiş Cegerxwîn şahsında, Kürt dili ve edebiyatına emek veren bütün şahsiyetleri saygıyla anıyoruz.”

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR