HDP milletvekili Garo Paylan’a

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kararda “Yargıtayın tahkikat konusu sözlere bütünü ve bağlamı içinde bakmak gerektiğini, olayın bütünlüğü değerlendirme dışı bırakılarak neticeye varılamayacağını vurguladığını” söylenirken, Paylan’ın Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmaya yer verildi.

Bianet’te yer alan haber şöyle: Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye’de “iç hukukun bir parçası haline geldiği” ve politikacıların tenkitlere karşı esnek olması gerektiğini söyledi.

İfade özgürlüğü, insan haklarına saygı, demokrasi ile beslenen çok seslilik gibi kavramların vurgulandığı kararda, Paylan’ın 13 Ocak’ta Meclis’te “1913-1923 seneleri arasında Türklerin dört halkı yok ettiği şeklindeki ağır ithamlar içeren bir konuşma” yaptığı, Özlem Özcan’ın ise bu konuşmadan bir gün sonra konuşmaya reaksiyon olarak bu tweet’i attığı söylendi.

Savcı: Paylan sözlerinin infiale yol açacağını bilebilecek vaziyette

Şüphesiz tarih, tarihçilerin işidir” diyen savcı Taştan, “Müşteki (Garo Paylan), 1860-1920 seneleri arasında Ermeni çetelerinin yoğun bir şekilde başkaldırı, hıyanet ve mezalimlerine maruz kaldığına, tehcirin de savunma refleksiyle yapılmış olduğuna inanan, bu bağlamda sayısız yapıt vermiş bulunan, bu yüzden kendisini hatıralan sürecin mağduru olarak gören bir toplumda söylediği bu sözlerin, derin bir infiale yol açacağını ve yoğun bir tenkitle karşılanacağını bilebilecek vaziyettedir” diye konuştu.

Paylan’ın Meclis’teki diğer milletvekillerinin de reaksiyonuyla karşılaştığını söyleyen savcı, AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’in politikacılara yönelik tenkit hudutlarının esnek olduğuna konusunda kararlarını da örnek göstererek Özlem Özcan ile ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

AYM de Paylan’ın müracaatını reddetmişti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Paylan’ın “soykırım” ifadesi hasebiyle TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’den üç birleşim süresince çıkarılma ve sözlerinin tutanaktan kaldırılmasına konusunda kararın iptal talebini reddetmiş, alakalı karar bugün Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Ne olmuştu?

HDP milletvekili Garo Paylan, 13 Ocak 2017’de Anayasa farklığı önerisinin 11. maddesinin müzakerelerinde yaptığı konuşmada Türkiye tarihinde görmezden gelinenlerin suskunluğa büründüğünü veya başkaldırı ettiğini belirterek “1913-1923 senelerinde Ermeniler, Süryaniler, Rumlar ve Yahudiler kaybedildi. Büyük kırım ve soykırımlarla bu topraklardan ya sürüldüler ya mübadelelere uğradılar” diye konuştu.

Paylan’ın, “soykırım” demesi üzerine AKP’li vekiller bağırarak ayağa kalktı.

Paylan ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir zamanlar yüzde 40’tık, bugün binde biriz. Herhalde başımıza bir iş geldi ki… Ben hesabına soykırım diyorum, siz ne derseniz deyin. İsmini hep birlikte koyalım ve yolumuza devam edelim. Ermeni halkı başına ne geldiğini çok iyi biliyor. Atamın, dedemin başına ne geldiğini çok iyi biliyorum. Gelin, ismini siz koyun, hep beraber yüzleşelim. Artık biz yok kararındayız, binde bire düşmüş vaziyetteyiz.”

Gerilimin tırmanması üzerine seansa ara verildi. Aranın hemen peşinden AKP, CHP ve MHP hesabına söz alan vekiller, Garo Paylan’ın sözlerini kınadı. Paylan’a “soykırım” ifadesi hasebiyle TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’den üç birleşim süresince çıkarılma cezası verildi. Paylan’ın sözlerinin TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ tutanaklarından da çıkarılacağı belirtildi. Kararın izah etmesinin hemen peşinden HDP’li vekiller Garo Paylan’la beraber Genel Heyet salonunu ayrıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR