HDP MYK Üyesi Küçükkeleş: Aleviler yıllarca Sivas’ta misafir gibi yaşadı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

2 Temmuz Sivas Madımak’ta 35 canın yakılarak katledilmesinin 24. yılı anma programına yönelik Alevi kurumlarından, siyasi parti temsilcilerinden, sivil toplum örgütlerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hakların Demokratik Partisi MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş, “‘Ne zamanki biz de buradayız, yaşıyoruz ve Pir Sultan’ın heykelini bu kente dikmek istiyoruz’ dedik, o zaman insanlık tarihine kara bir leke olarak düşen Sivas Madımak katliamını yaşadık” dedi.

2 Temmuz yaşanan Sivas Madımak Katliamı’nın 24. yıl anmasına ilişkin HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş Pir Haber Ajansı’na konuştu.

“SİVAS’TA YOK HÜKMÜNDE YAŞADIK”

Sivas’ta yok hükmünde yaşadıklarını belirten Küçükkeleş, “Sivas merkeze gittiğimiz de gidip oturacağımız bir kahve, köy arabasını bekleyecek bir durak ve gölgesinde korkmadan rahatça dinleneceğimiz bir ağaç gölgesi dahi yoktu. Ne zamanki biz de buradayız, yaşıyoruz ve Pir Sultan’ın heykelini bu kente dikmek istiyoruz dedik, o zaman insanlık tarihine bir kara leke olarak düşen Sivas Madımak Katliamı’nı yaşadık” dedi.

“EĞER SİVAS’TA YAŞIYORSANIZ CAYIR CAYIR YANARSINIZ”

Küçükkeleş, “Eğer Sivas’ta yaşıyorsanız ‘cayır cayır yanarsınız ya da yok hükmünde yaşarsınız’ diyen bir anlayış ile karşı kaşıyaydık. Sivas’ta Aleviler uzun süre yok sayıldılar, baskılara maruz kaldılar, kimliklerini sakladılar ve asimilasyona uğradılar.  Sanki o coğrafyaya ait değilmişler ve bir başkasının evindeymiş gibi misafir hayatı yaşadılar. Ev sahibi olduklarını hatırladıkları andan itibaren ise Sivas Madımak’ta cayır cayır yakılıp katledildiler” ifadelerini kullandı.

“BİZİ DE YAKACAK HALLERİ YOK HERHALDE?”

Sivas deyince aklıma gelen ilk kişi Hasret Gültekin’dir” diyen Küçükkeleş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hasret Gültekin katliamdan bir gün önce gericilerin dağıttığı bildirileri okuduğunda ‘Ne yapacaklar bizi de yakacak halleri yok herhalde’ demişti. Ancak bir gün sonra vahşice yakılarak katledildiler. Ve Hasret Gültekin’in dumanı daha Sivas’ın üzerindeyken bir evlat sahibi oldu. Hasret Gültekin’in söylediği sözün bugüne yönelik ders verici yanı da şöyle: ‘Aslında daha başımıza ne gelebilir’ dediğimiz andan itibaren daha kötü şeylerinde başımıza gelebileceğini unutmamız gerekiyor. Bu yüzden 2 Temmuz’da yapılan Sivas anmasına herkesin gelmesi ve duyarlı olması gerekiyor.”

“ALEVİLER HER DÖNEM YAŞANANLARDA ÇOK ÖNEMLİ DERSLER ÇIKARMIŞTIR”

Alevilerin her dönem yaşananlardan çok önemli dersler çıkarmış ve tarihe not düşülecek sözler söylemiş bir toplum olduğunu vurgulayan Küçükkeleş şunları ifade etti:

“Sivas’ta yaşanan bu utanç verici duruma ilişkin de Alevi toplumu bir daha böyle bir acının yaşanmaması ve insan yakmanın utanç verici olduğunu göstermek için Madımak Oteli’ni utanç müzesine çevrilmesi için mücadele etmelidir. İnsan ne zaman insan yakmaktan utanırsa o zaman Sivas, Madımak’ta yaşanan haksızlığa karşı adalet sağlanmış olur.”

“MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLMALIDIR”

HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş son olarak şu çağrıda bulundu:

“Sivas Madımak’ta 35 canımızı yakarak katlettikleri yerde kebap pişiremeyeceklerini, orasının bir kültür müzesinin olamayacağını, buranın utanç müzesi olması gerektiğini ve insanlara yaşanan bu katliama yönelik insanlık dersi verebilmek için herkesi Sivas anmasına çağırıyoruz.”

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR