HDP saldırganlarına ‘iyi hal’ indirimi

HDP Çatalca İlçe Örgütü’ne ırkçı saldırı davasında mahkeme, her 2 saldırgana ayrı ayrı 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme daha sonra ‘iyi halden’ cezayı 10 aya indirdi

İstanbul’da, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çatalca İlçe Örgütü’ne 6 Şubat’ta Muhammed Altun ve Yusuf Toptaş tarafından ırkçı saldırı düzenlendi. Saldırganların, yüzlerini kapatarak, ilçe örgütünün tabelasını sökme anları kamera görüntülerine yansıdı. Bunun üzerine ırkçı saldırganlar hakkında hazırlanan iddianamenin ardından Çatalca 1’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ırkçı saldırı yerine “Siyasi parti kullanımında olan eşyaya zarar vermek” suçlamasıyla dava açıldı. Bu gün görülen davanın ikinci duruşmasına saldırganlar Muhammed Altun ve Yusuf Toptaş ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri ile avukatları Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Ferdi Yamar da hazır bulundu.

Suç duyurusu talebi

İlk olarak söz alan HDP Çatalca Eşbaşkanı Nihat Bozkuş, saldırganlardan şikayetçi olduğunu ifade etti. Saldırının mala zarar vermenin ötesinde provokasyon olduğunu ifade eden Bozkuş, saldırganların bu husus üzerinden cezalandırılmasını istedi. Söz alan Avukat Yamar da, Çatalca İlçe Örgütü’nün yeni kurulduğunu ve kurulur kurulmaz bu saldırı ile gözdağı verildiğini söyledi. Bu saldırı ile siyasi faaliyetin engellendiğini belirten Yamar, emsal teşkil etmesi için caydırıcı bir cezanın verilmesi gerektiğini dile getirdi. Yamar ayrıca saldırganlar hakkında silahlı saldırı ve hırsızlık suçlamasıyla da suç duyurusu talebinde bulundu.

Ceza istemi

Söz alan saldırgan Muhammed Altun, hırsızlık niyetlerinin olmadığını ve tabelayı söktükten sonra çöpe atıklarını belirterek, saldırının ırkçı saiklerle yapıldığını kabul etti.

Söz verilen iddia makamı, Yamar’ın suç duyurusu talebine dair bir diyeceğinin olmadığını ve takdirin mahkemeye ait olduğunu söylemesi üzerine mahkeme, ara kararını oluşturup, Yamar’ın talebini reddetti. İddia makamı ardından ise daha önceki duruşmada sunduğu ceza talepli mütalaasını tekrarladı. Mütalaaya dair söz verilen Yamar, üst sınırından ceza verilmesini istedi.

İyi hal indirimi

Kararını veren mahkeme, her iki saldırgana ayrı ayrı 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, saldırganların duruşma esnasındaki hal ve hareket ile davranışlarını ise “olumlu” görerek, cezayı 10 aya indirip, erteledi.

Ne olmuştu?

6 Şubat’ta gerçekleşen saldırının ardından partililerin durumu fark etmesi üzerine şikayetçi oldu. İlçe Emniyet Müdürlüğü her iki saldırganı tespit ederek, ifadelerini aldı. Gözaltına alınan saldırgan Altun, “HDP İlçe Örgütü” şeklinde yazılı tabeladan rahatsızlık duyduğunu ve bu nedenle yerinden söktüğünü itiraf etti. Saldırgan, kendini “ Vatansever, Türk genci” şeklinde savunarak, diğer partilerin “İlçe başkanlığı” veya “İlçe teşkilatı” şeklinde tabirlerle tabela astığını ancak HDP’nin “örgüt” olarak astığını ve bu nedenle rahatsızlık duyduğunu söyledi. Diğer bir saldırgan Toptaş da, Altun’un tabelayı söktüğünü belirtirken, Altun ile aynı şekilde ifade vermesi ise dikkat çekti. Söz konusu saldırganlara ilişkin Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 20 Şubat’ta ırkçı saldırı yerine “Siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar vermek” suçlamasıyla iddianame düzenlendi. İddianamede, aynı suç maddesi kapsamında her iki saldırganın cezalandırılması talep edilmişti.

HBAER MERKEZİ

#HDP #saldırganlarına #iyi #hal #indirimi

EN SON EKLENENLER