HDP, tabanıyla geleceği konuşacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP, olağan kongre öncesi parti tabanının görüş ve eleştirilerini alarak yeni döneme ilişkin politika ve söylemini belirlemeyi amaçlıyor. HDP’de bu kapsamda ocak ayında Türkiye’nin dört bir yanında 15 ayrı konferans düzenlenmesi planlanırken, söz konusu etkinliklerden çıkacak görüş ve önerilerin olağan kongre öncesi Ankara’da yapılacak merkezi bir konferansla program haline getirilmesi amaçlanıyor.

HDP’de Şubat 2018 tarihinde yapılması planlanan 3. olağan kongreye yönelik hazırlıklar başladı. Kongreye ilişkin hazırlık komisyonu oluşturulurken HDP’nin Türkiye’nin içinde bulunduğu politik durum ve değişen koşullara göre nasıl politika yürütmesi gerektiği, nasıl bir politik söylemde bulunması gerektiği konusunda toplumun farklı kesimleriyle yapılacak toplantılara ilişkin de çalışmalar yapılıyor.

Bu kapsamda farklı inanç grupları, meslek, emek örgütleri ve kadın hareketinin temsilcileri gibi toplumun farklı kesimleriyle yapılacak toplantıların yanı sıra HDP kendi tabanıyla da bir araya gelerek, doğrudan seçmenin görüşlerini de almaya hazırlanıyor. Türkiye’nin koşullarının HDP’nin kurulduğu dönemdeki koşullarla aynı olmadığı, bu kapsamda politik olarak nasıl bir değişime ihtiyaç duyulduğu konusunda partililerin görüşleri alınacak. HDP kendi tabanından alacağı eleştiri ve görüşler kapsamında partinin bileşenleriyle yeni döneme ilişkin söylem ve politikaları belirleyecek.

15 konferans

HDP’de bu kapsamda Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilecek konferanslara ilişkin takvim de belirlendi. 8 ayrı bölgede yerel konferans, 7 ayrı bölgede de kadınlar için konferanslar düzenlenecek. Söz konusu 15 konferanstan elde edilecek sonuçlar, olağan kongre öncesinde Ankara’da merkezi bir konferansta ele alınarak 3. olağan kongreye söz konusu çalışmalarla gidilmesi bekleniyor.

Bu kapsamda, Bursa’da ve Diyarbakır’da 6 Ocak’ta, İzmir ve Van’da 7 Ocak’ta, İstanbul ve Ankara’da 13 Ocak’ta, Samsun ve Adana’da 14 Ocak tarihlerinde konferanslar düzenlenecek. Kadınlar için de İzmir ve Van’da 6 Ocak’ta, Diyarbakır ve Bursa’da 7 Ocak’ta, Adana’da 13 Ocak’ta, İstanbul ve Ankara’da 14 Ocak’ta konferanslar yapılacak. HDP yönetiminden teşkilata gönderilen genelgede de konferans hazırlıkları için çalışmalara başlanılması istenirken söz konusu konferansların HDP’nin önümüzdeki dönem yol haritasının ve mücadele hattının belirlenmesi açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR