HDP, TBMM’de Alevi kurum başkanlarına yönelik saldırıları sordu!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Antep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL, meclise verdiği soru önergesiyle, Alevi kurum başkanlarına yönelik yapılan saldırıları sordu. İçişleri Bakanın Süleyman soylunun yanıtlaması için verilen soru önergesi şöyle;

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL
Gaziantep Milletvekili

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün ve beraberindeki arkadaşları 22 Ekim 2016 Cumartesi günü İstanbul Şişli’de bir otel önünde ırkçı bir grup tarafından saldırıya uğramıştır. Saldırıyı Facebook’taki hesabından duyuran Baki Düzgün, “Şişli Bomonti’de saldırıya uğradık, 30 kişilik bir grup ‘Allahu Ekber’ sloganları attı” ifadelerini kullandı. Düzgün, saldırganların daha sonra otel önünde ve çevrede sloganlar atmaya devam ettiğini anlatarak, emniyet güçlerinin olay yerine geldiğini belirtti.

Bundan yaklaşık 2 ay önce Savaşa karşı barış çağrısıyla Ankara’da yapılacak basın toplantısına katılmak için yola çıkan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Baki Düzgün ve Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir, Ankara’ya 80 km kala silahlı saldırıya uğramıştı. Silahlı saldırı öncesinde birkaç değişik plakasız araç tarafından takip edildikten sonra bolu dağı çıkışında uzun namlulu silahlarla araçları taranmıştı. Sultan gazi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cem evi Başkanı Zeynel Odabaş’ı da 5 Ağustos 2016 gecesi Cem Evi’nden çıkıp evine gittiği sırada kendisini takip eden kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı saldırıya uğramıştı.

Bir yandan Alevi kurum temsilcilerine yönelik ırkçı saldırılar son dönemlerde artmışken diğer bir taraftan ise Alevi kurumlarına ve Cem evlerine yönelik saldırıların da ardı arkası kesilmiyor. İstanbul Maltepe Cem evinin duvarlarına kışkırtıcı yazıların yazılması, Şah kulu Dergâhının Pendik Şubesinin kapısındaki “evrensel düşünce kapısı” yazısının üstünün çarpı işaretiyle kapatılıp  “Cihat kazanacak” diye yazılması, Garip Dede Dergahına silahlı saldırı düzenlenmesi ve PSAKD’nin Eyüp şubesine silahlı saldırı düzenlenmesi gibi olaylar hafızamızda canlılığını korumaktadır. Kutuplaştırıcı yaklaşımların sonucu olarak son bir yıl içinde Alevi yurttaşlarımız ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Buna bağlamda;

  • İstanbul Şişli’de, Baki Düzgün ve beraberindeki kişilere saldıran ırkçı grup kimdir? Olay yerine gelen polisler slogan atan saldırgan grup ile ilgili herhangi bir gözaltı ve tutuklama işlemi yapmış mıdır?
  • 22 Ekim günü Baki Düzgün ve beraberindeki kişilere yapılan saldırı ile ilgili bakanlığınızın yürütmüş olduğu herhangi bir soruşturma var mıdır? Var ise soruşturmanın kapsamı ve içeriği nedir?
  • Bundan yaklaşık iki ay önce Düzgün ve Demir’in araçlarına İstanbul-Ankara karayolunda silahlı saldırı yapan kişiler kimlerdir? Düzgün ve Demir’in içinde bulunduğu aracı takip eden iki plakasız araç kime aittir?
  • Düzgün’ünün aracına silahlı saldırı düzenleyen kişiler ile Şişli’de otel önünde slogan atan saldırgan grup arasında bir bağlantı var mıdır?
  • Sultan gazi PSAKD başkanı Zeynel Odabaş’ına yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıyı gerçekleştiren saldırgan kimdir? Saldırganla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Son bir yıl içerisinde Alevi kurumları ve kanaat önderlerine yönelik kaç saldırı gerçekleştirilmiştir? Bu saldırılar sonucunda kaç kişi hakkında soruşturma başlatılmıştır? Soruşturma başlatılan kaç kişi hakkında tutuklama kararı çıkmıştır? Kaç kişi ceza almıştır?
  • Alevi kurumları ve yöneticilerine ırkçı saldırılarda bulunan ve kurumlara ırkçı yazılar yazan kişi veya gruplar kimlerdir? Herhangi bir Alevi kurum yöneticisine tarafınızca koruma tahsis edilmiş midir?
  • Alevilere yönelik artan saldırılara karşılık bakanlığınızın yürütmekte olduğu bir çalışma mevcut mudur? Bu konuda aldığınız önlemler nelerdir?
  • Alevilere yönelik yapılan tüm saldırılar arasında bir bağlantı var mıdır?

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR