HDP’den Kolombiya’da barışan taraflara mektup

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Eş Genel Başkanları, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santo ve FARC Gerilla Lideri Timoleon Jimenez’e tebrik mektubu gönderdi. Mektupta, “Savaşın insan yaşamında ve doğada yarattığı ağır tahribatların ne kadar acı ve travmatik olduğunu yaşayarak anlayan bir coğrafyada barış mücadelesi yürüten bizler, imzaladığınız bu tarihi anlaşmanın dünyada hüküm süren savaşların sonlandırılmasında büyük bir ilham kaynağı olacağına inanıyoruz” denildi.

HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Kolombiya’da 52 yıl süren savaşa son veren barış anlaşmasının imzalanmasına ilişkin taraflara birer tebrik mektubu gönderdi. FARC Gerilla Lideri Timoleon Jimenez ve Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santo’ya gönderdirilen mektupta, “Ülkenizde 52 yıl süren ve 220 binden fazla insanın ölümüne neden olan savaşa nihai olarak son veren tarihi barış anlaşmasını imzalamanızı büyük bir mutlulukla karşıladık. Toplumsal, siyasi, ekonomik, her türlü sorunun sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de diyalog ve barışçıl yollarla çözümünü esas alan bir siyasi parti olarak bu tarihi anlaşmaya tanıklık etmek bizlere güç vermiştir. Savaşın insan yaşamında ve doğada yarattığı ağır tahribatların ne kadar acı ve travmatik olduğunu yaşayarak anlayan bir coğrafyada barış mücadelesi yürüten bizler, imzaladığınız bu tarihi anlaşmanın dünyada hüküm süren savaşların sonlandırılmasında büyük bir ilham kaynağı olacağına inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘BARIŞ MÜCADELESİNİ GÜÇLENDİRDİ’

Türkiye’de Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülerek, 32 yıldır süren silahlı çatışmaların bir an önce sonlandırılmasının temenni edildiği belirtilen mektupta, imza atılan barış anlaşmasının dünyanın her yerinde barış ve özgürlük mücadelesi yürüten demokratik siyasi aktörlerin gücünü pekiştireceğini ifade edildi. Mektupta şunlar dile getirildi: “Dört yıl boyunca devam eden zorlu müzakere sürecinde ortaya çıkan krizleri diyalogla çözmek için ortaya koyduğunuz kararlı barış iradesi sonucunda Kolombiya halkının en doğal hakkı olan barışın hayata geçirilmesi fırsatını yarattığınız için sizi yürekten kutluyoruz. Savaş boyunca ağır bedeller vermiş Kolombiya halkı ile en içten sevgi ve dayanışma duygularımızı paylaşıyoruz.” (Ankara/EVRENSEL)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR