HDP’den Meclis çalışmalarını durdurma kararı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Meclis Grubu, yasama organlarındaki çalışmalarını durdurma ve halkla buluşma kararı aldığını duyurdu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, parti yöneticileri ve milletvekilleriyle Amed’te yapılan toplantıda aldıkları kararları açıkladı. Bilgen, HDP’nin demokratik siyaset alanına yönelik saldırılar karşısında yasama organlarındaki çalışmalarını durdurma ve halkla buluşma kararı aldığını, “Yasama organındaki faaliyetlerimizi durdurma kararı verdik. Halkımızla her gün birlikte olacağız” ifadeleriyle duyurdu.

Bilgen’in açıklamalarının satır başları şöyle:

“Dün milletvekili grubumuz ve Merkez Yürütme kurulu ile birlikte yaptığımız ve bugün sabahta gerçekleştirdiğimiz MYK toplantısı sonrasında ortak basın açıklamamızı sizlerle paylaşıyoruz. Sözlerimize başlarken 4 Kasım günü Diyarbakır’da yapılan bombalı saldırıyı kınıyor. Yaşamını yitirenlere rahmet, yakınlarına ve halkımıza baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Acılarını paylaşıyoruz. Yine 4 Kasım günü ve öncesinde rehin alınmış olan eş genel başkanlarımızı, vekillerimizi ve bütün seçilmiş eşbaşkanlarımızı ve yöneticilerimizi saygıyla selamlıyoruz.

Onların onurlu ve dik duruşlarının, biat etmez ve boyun eğmez tutumlarının arkasındayız. Baskı, zulüm, yok sayma ve faşizm karşısındaki duruşları, Kürt halkı başta olmak üzere bütün Türkiye halklarına büyük bir moral kaynağı olmuş, mücadele azmini ve kararlılığı perçinlemiştir.

Bugün Erdoğan\AKP iktidarı demokratik muhalefete ve demokratik siyasete yönelik ağır saldırıları ile demokratik kazanımları gasp etmeyi, oluşmuş bütün kurum ve kuruluşlarımızı tasfiye etmeyi hedeflemektedir. Bu hedefte sadece HDP’ye oy vermiş olan 6 milyondan fazla insanımızın siyasi iradesi değil, demokrasi, özgürlük, eşitlik, emeğin hakları, kadın özgürlüğü ve adalet mücadelesini sürdüren vicdan sahibi ve demokrat milyonlarca yurttaşımız vardır.

Önce milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran, daha sonra 15 Temmuz darbe girişimini bir fırsat olarak değerlendirip olağanüstü hal ve kanun hükmünde kararnamelerle ülkeyi yöneten ve kendi darbesini sürdüren Erdoğan\AKP iktidarı, Meclis’i de işlevsizleştirerek Türkiye’yi bir kayyum cumhuriyeti haline getirmektedir. Son olarak halkın tercihlerine ve iradesine zerre kadar saygı duymadığını eş genel başkanlarımız dahil 9 vekil arkadaşımızı tutuklayarak açıkça göstermektedir.

Çalışmaları durdurma kararı

Ankara’da Genel Merkez binamızın abluka altına alınması, parti yöneticilerimizin ve üyelerimizin içeriye girişinin engelleniyor olması da demokratik siyasete bakışlarını açıkça ortaya koymaktadır.

Meclis grubumuz ve Merkez Yürütme Kurulumuz ile birlikte yaptığımız tartışmalar sonucunda demokratik siyaset tarihimizin bu en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısında yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve birkez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik.

* Kayyum Cumhuriyeti karşısında mücadeleyi birlikte konuşacağız. Asla geri adım atmayacağız.

* Ülkeyi bir bçuk yıldır yangın yerine çevirmiş Erdoğa iktidarı ülkeyi yangın yerine çevirmiş, binlerce insanın ölmesine, yaralanmasına ve ülkenin kutuplaşmasına neden olmuştur.

* Türkiye’ye sunulan tek adam yönetimi faşizm demektir.

* Tüm STK’lara çağrı yapıyoruz; Erdoğan’ın tehditlerine boyun eğmeyin.”

Bilgen, “Yasal olarak tutuklanan Eş Başkanların başkanlıkları düştü mü?” sorusuna,”Buna halk karar verecek. Türkiye bir dönüm noktasındadır. Bu önemli kararı halkımızla birlikte alacağız. Bundan sonra bizim gündemimizde halkla birlikte karar vermek var” diye cevapladı.

HDP milletvekilleriyle Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri, Eşbaşkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekillerinin tutuklanmasının ardından izleyecekleri politikaları belirlemek üzere Amed’te toplanmıştı.

Önceki İçerikEĞİLMEYİZ
Sonraki İçerikHDP protestolarında 104 gözaltı
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR