HDP’den Seyid Rıza açıklaması: Mücadelesi sürüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İdam edilişlerinin 80’inci yıl dönümünde Seyit Rıza ve arkadaşlarını anan HDP MYK’sı, “Bize bıraktığı bu kararlı ve onurlu mücadele sebebi ile Seyit Rıza ve yol arkadaşları önünde saygıyla eğiliyoruz” açıklamasında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Seyit Rıza ve 5 arkadaşının idam edilişlerinin yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Seyit Rıza’nın idam edilmeden önce ifade ettiği, “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu; ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun” sözleri paylaşılarak “Seyit Rıza’yı ve onurlu direnişini saygıyla anıyoruz” denildi.
Açıklamada şöyle denildi: “Dersim halkının, Alevi ve Kürt toplumunun maruz kaldığı tarihsel katliama, baskı, inkâr ve asimilasyon uygulamalarına karşı direnişin, umudun ve mücadele kararlılığının timsali olan Seyit Rıza ve geleneği, 80 sene sonra da haksızlığa karşı mücadelede yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.
Seyit Rıza, idamların, katliamların, inkâr ve baskının, direnişi ve mücadele azmini yok edemediğinin en önemli örneklerindendir. İdam edilişinin 80’inci yıldönümünde Alevi Kürt halkının ve Türkiye halklarının hafızasından silinemedi, yok edilemedi.
Seyit Rıza’nın mezarı bugün de ailesinden ve Alevi Kürt halkından saklanıyor. Bugün de ‘mezarsızlık’ politikalarının bir devamı olan ‘gömme’ ve ‘yas’ gibi insanî ritüellerden mahrum bırakılıyor. Dersim Katliamı, hala bu ülkenin karanlık tarihinin aydınlatılmamış ve yüzleşilmemiş bir sayfası olarak duruyor. Türkiye toplumu bu karanlık tarihle, katliamlarla, yaşatılan zulümlerle mutlaka yüzleşmeli ve hesaplaşmayı başarabilmelidir. Hakikatlerin ortaya çıkarılması, adaletin sağlanması ve acıların paylaşılması ortak, demokratik ve eşit bir geleceğin mayası olabilir, birlikte yaşam ancak böyle gelişebilir.
Devletin zulmüne boyun eğmeyerek zalimlere dert olan, ölüme korkusuzca yürüyen Seyit Rıza ve arkadaşlarını, idam edilişlerinin 80’inci yılında minnetle anıyor, anıları ve mücadeleleri önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.”
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR