HDP’den sonra, CHP’li belediyelerden cemevi adımı

Hükümetin yürüttüğü Alevi açılımına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, cemevlerinin ibadethane olup olmadığına karar verecek insanların da Aleviler olduğunu söyledi.

Ağbaba, “Bu sebeple amasız, fakatsız, önkoşulsuz Alevilerin inanç ve ibadetlerini gerçekleştirdikleri cemevlerinin statüsünün tanınması gerekir. Alevi yurttaşlarımızın eşit yurttaşlık talebinin karşılanması gerekir. Alevi yurttaşlarımızın taleplerinin karışlanması bir lütuf olarak görülemez” diye konuştu.

Bu konuda partisinin yerel yönetimlerinin harekete geçmeye karar verdiğini belirten Ağbaba, şunları söyledi:

“Devletin atması gereken bir adımı, yerel yönetimlerimizde atmaya karar verdik. CHP’li Belediyeler cemevlerini ibadethane olarak değerlendirecek ve diğer inanç merkezlerine sunulan tüm hizmetler cemevlerine de sunulacak. Belediyelerimiz, önümüzdeki Şubat ayında yapılacak ilk meclis toplantılarında cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi için gerekli çalışmaları başlatacaklar.

Muhalefet olduğumuz belediye meclislerinde de belediye meclisi üyelerimiz gerekli girişimlerde bulunacaklar.

Cemevlerinin ibadethane sayılması için ilk kararı CHP’li Maltepe ve Didim belediyeleri almıştır.

Kentlerimizde yaşayan Alevi inancına mensup vatandaşlarımızın inanç ve ibadet hizmetlerini gerçekleştirdikleri cemevleri bu kanun kapsamında ibadethane olarak değerlendirilerek, yasanın tanıdığı hak ve hizmetlerden yararlandırılacaklardır.”

HDP daha önce almış oladuğu bir kararla Cemevlerinin kendi belediyelerinde ibadet statüsünde tanınacağını ve ilgili düzenlemelerinde bu yönde yapılacağını açıklamıştı.

EN SON EKLENENLER